'Taktik ve siyasi anlamda eşi görülmemiş bir hareket'

Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, 'nin DAEŞ terör örgütüne karşı düzenlediği operasyonları önemli bulduğunu söylerken, nü ABD'ye açmasını ise, "Taktik ve siyasi anlamda eşi görülmemiş önemde büyük bir hareket" diye nitelendirdi.

Giriş Tarihi: 25.7.2015 17:33
'Taktik ve siyasi anlamda eşi görülmemiş bir hareket'

Ülkenin ana akım gazetelerinden Corriere della Sera'ya verdiği röportajla, İran ile varılan nükleer anlaşmasını ve Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendiren Bakan Paolo Gentiloni, hakkında da açıklamalarda bulundu.

"Türkiye'nin DAEŞ 'e karşı başlattığı saldırının önemli olduğuna inanıyorum" diyen Gentiloni, şu ifadeleri kullandı:

"Aylardır Ankara'nın, DAEŞ karşıtı koalisyona katılımı ve Kürt meselesine bağlı olan iç dinamikleri arasında bir çatışma riski vardı. Şimdi Türk makamları, sadece DAEŞ 'in saldırılarına karşılık vermekle kalmadı, aynı zamanda Halifeliğe (DAEŞ ) karşı bir askeri operasyon için nü ABD'nin kullanımına da sundu. Bu, taktik ve siyasi anlamda eşi görülmemiş önemde büyük bir hareketti."

"TÜRKİYE DAEŞ 'E SAVAŞ İLAN ETTİ"

Bu arada, yine Corriere della Sera gazetesinin, Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelere ilişkin birinci sayfadan gördüğü başka bir haberinde, "Türkiye ABD ile birlikte DAEŞ 'e savaş ilan etti. Erdoğan, DAEŞ 'i bombalamak

için jetleri gönderdi" başlıklarını kullanması dikkat çekti.

La Repubblica gazesi başta olmak üzere ülkedeki diğer yayınlar da, Türkiye'nin İncirlik üssünü ABD'ye açmasını ve Türk jetlerinin DAEŞ 'e karşı operasyonlarını, "Ankara'nın dönüşümü" yorumlarıyla gördü.

DHA

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Taktik ve siyasi anlamda eşi görülmemiş bir hareket'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz