'ı kurşuna dizen general operasyonlarını eleştirdi

Türkiye'nin ve IŞİD'e yönelik operasyonlarını hadsiz bir dille eleştiren Genel Kurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, PKK'yı hedef almanın hata olduğunu söyledi. İran 2011 yılında PKK'nın kolu 'a yoğun bir saldırı düzenlemişti. Ağır kayıplar veren terör örgütü İran sınırından bir kilometre içeriye çekilmeyi kabul etmişti.

Giriş Tarihi: 30.7.2015 12:33 Güncelleme Tarihi: 30.7.2015 12:54
PJAK'ı kurşuna dizen general PKK operasyonlarını eleştirdi

Genel Kurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, İran Devrim Muhafızları resmi sitesine yer alan açıklamasında, "Türkiye'nin IŞİD teröristlerine operasyon adıyla bu örgüte karşı direnen Kürt gruplarını hedef alması stratejik bir hata olmuştur. Bu hata, tekfiri teröristlerin Türkiye sınırlarına ulaşmasını kolaylaştıracaktır " iddiasında bulundu.

IŞİD'in tüm İslam ülkelerinde egemen güç olmak istediğini söyleyen Firuzabadi, " Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar bu konuda istisna değiller. Tekfiri terörist gruplara yardım etmek, er ya da geç bu ülkelerin de güvenliğini tehdit edecek " dedi.
İran, bu zamana kadar çok sayıda 'lıyı idam etmesiyle gündeme geldi. İran, son olarak ise 2011 yılında PKK'nın sınırları içerisindeki kolu 'a çok ağır kayıplar verdiren operasyonlar düzenlemişti.

İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı General Abdullah Aragi, yaklaşık iki ay süren operasyonlar sonucunda 200'den fala PJAK'lı teröristin öldürüldüğünü duyurmuştu. Yerel kaynaklar ise İran askerlerinin sağ olarak yakaladıkları PJAK miltinlarını kurşuna dizerek infaz ettiğini iddia etmişti. Ağır kayıplar veren PJAK, Tahran'ın sınırdan bir kilometre öteye çekilme tüm şartlarını kabul ederek İran topraklarını terk etmişti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
PJAK'ı kurşuna dizen general PKK operasyonlarını eleştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz