Erdoğan 'ye gidecek harita değişecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ay içerisinde ’ye gidebileceğini açıkladı. Amerikan medyası, “İncirlik Mutabakatı”nı hatırlattı. Ortadoğu’nun yeniden şekilleneceğini yazdı: “ da de büyük operasyonlarla karşı karşıya kalacak. ’ın gitmesi için Washington artık daha aktif rol alacak. Bölgenin geleceği, Erdoğan-Obama görüşmesinde planlanacak.”

Giriş Tarihi: 4.8.2015 12:34
Erdoğan ABD'ye gidecek harita değişecek

Cumhurbaşkanı , Çin, Endonezya ve Pakistan ziyaretlerinin ardından dönüş yolunda gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Yakın dönemde bir seyahati yapıp yapmayacağına ilişkin bir soruya Erdoğan, "Henüz nihai kararımızı vermedik. Eğer Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılırsam eylülde, katılmazsam bu ay içerisinde bir ABD seyahati söz konusu olabilir. Gittiğimizde, Maryland'deki külliyenin açılışını da gerçekleştirelim istiyoruz. Orada muhteşem bir eser ortaya çıktı. Dolayısıyla, hem Washington'u hem New York'u içeren bir ziyaret olacak" cevabını verdi.

CİDDİ ORDU İLE SAVAŞ

ABD medyası, bu ziyaretin çok anlamlı olduğuna dikkat çekti. Türkiye ile ABD'nin İncirlik mutabakatının önemine dikkat çeken gazeteler, "Erdoğan, uzun süredir istediği 'tampon bölge' talebi. Artık ABD'de kabul görüyor. Türkiye'nin bir başka sorunu da, artık büyük operasyonlarla karşı karşıya kalacak. Türkiye, kendisi için tehdit oluşturan sadece PKK için değil, için de operasyonlara başladı" ifadelerini kullandı. Türkiye için en büyük kazanımlardan birinin de 'ın gitmesi için Washington'ın artık sessiz kalmayacağına dikkat çekildi. DAEŞ'in bugüne kadar çapulcu militanlara karşı zafer kazandığını ancak bir ülkenin ordusuna karşı hiçbir şansının olmadığı, PENTAGON tarafından hazırlanan raporda detaylı olarak işlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Obama ile yapacağı görüşmelerin yanı sıra Beyaz Saray'ın özel temsilcisi John Allen'ın Türk muhataplarıyla yapacağı görüşmelerde, bölgenin yeniden şekilleneceği öğrenildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan ABD'ye gidecek harita değişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz