Cumhurı bir ilki gerçekleştirebilir

Cumhurı Başdanışmanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, Erdoğan’ın Başbakan Davutoğlu’nu Başbakan olarak atayıp hükümeti kurdurabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 7.8.2015 10:06 Güncelleme Tarihi: 7.8.2015 10:06
Cumhurbaşkanı bir ilki gerçekleştirebilir

Milletvekilliği ve Meclis'teki görevleri sona erdikten sonra "Cumhurlığı Başdanışmanlığı" görevine getirilen Prof. Dr. Burhan Kuzu, AKŞAM'a konuştu. Koalisyon görüşmeleri sürerken önümüzdeki süreçte yaşanabilecekleri değerlendiren Kuzu, ufukta üç yol göründüğünü belirtti.

İlk seçenek olarak 'ın hükümetine yol verebileceğini ifade eden Kuzu, Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığında tüm partilerin katılımıyla Türkiye'nin erken seçime gidebileceğini söyledi. Kuzu, "Bunun uygulaması Türkiye'de şimdiye kadar hiç olmadı" dedi. İkinci yol olarak Meclis'te seçim kararı alınabileceğini ifade eden Kuzu, son seçenek olarak ise dışarıdan destekli bir AK Parti hükümetinin ülkeyi erken seçime götürebileceğini vurguladı.

Yüzde 7'nin altı yıkım olur!

Prof. Kuzu seçim barajının anayasaya eklenecek geçici maddeyle erken seçimde yürürlüğe girebileceğini ifade ederek, "Bana göre makul olan oran yüzde 7'dir. Yüzde 10'da bile sorun yaşanırken, yüzde 7'nin altı, parlamenter sistemde yıkım demektir" dedi. Kuzu, Türkiye'nin sorunlarının başkanlık sistemiyle çözülebileceğini de tekrarladı.

Erdoğan tartışılamaz

Muhalefetin seçim öncesi ve sonrasında Cumhurbaşkanlığı'nın yetkilerini tartışmasına da sert tepki gösteren Prof. Kuzu, "Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini tartışmak mantıksız. Maskaralık bu. Eğer Cumhurbaşkanı'nı halka seçtiriyorsan, yetkisini de vereceksin, yarı başkan veya başkan olacak" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı bir ilki gerçekleştirebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz