Davutoğlu konuştu, herkes Google'a onu sordu

AK Parti ile CHP arasında yürütülen ''istikşafi'' görüşmeler, vatandaşta büyük merak uyandırdı.

Giriş Tarihi: 9.8.2015 10:58
Davutoğlu konuştu, herkes Google'a onu sordu

100 bini aşkın vatandaş, arama motoru Google'da ''İstikşafi nedir?'', ''İstikşafi ne demek?'' sorularının yanıtlarını aradı.

7 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Lideri ve 'nun koalisyon görüşmelerinde yaptığı öneriyle Türkiye'nin gündemine giren ''istikşafi'' kelimesi, vatandaşın da büyük ilgisini çekti. Vatandaş, bu sözcüğün ne anlama geldiğini öğrenebilmek için arama motorlarına başvurdu.

Google'un arama trendlerine göre ''istikşafi'', vatandaşlar tarafından on binlerce kez arandı. Bu sözcüğü merak eden vatandaş- lar internette arama motorlarına, ''İstikşafi nedir?'', ''İstikşafi ne demek?'' gibi sorular yöneltti.

''ÖN GÖRÜŞME''

Türk Dil Kurumu (TDK) yetkilileri, ''istikşaf'' sözünün Arapça ''keşf''ten türediğini belirterek TDK tarafından yayımlanan sözlüklerde sözcüğün bu şekilde geçtiğini ve ''keşif ve tahkik etmeye çalışma, etraf ve teferruatını zahire çıkarma'' gibi anlamlar içerdiğini kaydetti. Sözün ''istikşafi'' biçiminin geçmiş dönem ve günümüz Osmanlıca sözlüklerinde geçmediğini belirten yetkililer, ''Bugünlerde gündeme ilişkin konularda sıkça geçen 'istikşafi görüş- meler' gibi tamlamalardaki 'istikşaf' ve 'istikşafi', benzer durumlarda yaygın kullanılan İngilizce 'exploratory' sözünün çevirisi; 'istikşafi görüşme' sözü ise 'exploratory talks' tamlamasının çevirisidir. Bu durumda 'istikşafi görüşme' tamlaması için 'ön görüşme, araştırma-tanıma görüşmesi' gibi anlamlar verilebilir'' dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu konuştu, herkes Google'a onu sordu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz