Paralel amir olay çıksın diye istihbarat gizledi

olaylarında Ş.Urfa emniyet amiri olan M.B.'nin, 'nın, polisi zaaf içinde gösterme planı uyarınca, kendisine gelen istihbaratı gizlediği ortaya çıktı. Paralel amir açığa alındı.

Giriş Tarihi: 10.8.2015 09:31 Güncelleme Tarihi: 10.8.2015 10:10
Paralel amir olay çıksın diye istihbarat gizledi

'ya bağlı emniyet amiri M.B. olaylarıyla ilgili istihbaratı, bölgede olay çıkması için kasıtlı olarak üstlerinden gizledi. Geçen yıl Kobani'deki saldırılarının ardından Türkiye'de patlak veren olaylar sırasında 'da emniyet amiri olan M.B.'nin Terörle Mücadele'ye bilgi akışı sağlamadığı saptandı. İç soruşturmada polisler "Biz istihbaratı whatsapp'tan bildirmiştik" deyince foyası meydana çıkan M.B. açığa alındı.

PARALELERE PASİF DİRENİŞ EMRİ
Emniyette yuvalanan ve kendilerini gizleyen Paralel polisler, kendilerine verilen "pasif direniş" emri doğrultusunda görevlerini yerine getirmeyerek, emniyeti zaaf içinde bırakmaya ve 'yetersiz kaldığı' algısı yaratmaya çalışıyor. Terör olaylarına göz yuman hatta tuzak kuran Paralel polislerin bir diğer hedefi de emniyet müdürlerinin görevden alınmasını sağlamak ve Paralel Yapı'yla mücadelenin önünü kesmek. Bunun için öncelikle İstihbarat Şube Müdürlüğü'ndeki personel seçildi. Şanlıurfa'da da Paralel Yapı kendisine yönelik operasyonları engellemek amacıyla sinsi planlarını devreye soktu. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kararı ile Şanlıurfa İstihbarat Şube Müdürü R.Y. 12 Eylül 2014'te eğitim vermek üzere Pakistan'a gitti. Bu süreçte aynı şubede görevli uzun yıllar istihbarat birimlerinde çalışan emniyet amiri M.B. vekaleten şube sorumlusu oldu.
Bu esnada Suruç'taki gerilim 19-23 Eylül tarihleri arasında zirveye çıktı. Bu dönemde Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne, yaşanan ve yaşanacak olaylarla ilgili istihbari bilgiler gelmeyince, Suruç'ta provokatörlerin istediği tablo oluşmaya başladı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel amir olay çıksın diye istihbarat gizledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz