İşte böyle kaçtılar

Haklarında tutuklama kararı alınmadan 14 saat önce, karardan haberdar olup kaçan 17 Aralık darbe girişimini yapan eski savcılar ve 'nın, sabaha karşı Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtikleri saptandı. Türkiye'nin Ermenistan ile 'suçluların iadesi anlaşması' yok. Paralel Yapı'dan yardım aldığı düşünülen ikilinin aynı renkte giyinmesi ise 'örgütlü kaçış'ın kanıtı

Giriş Tarihi: 12.8.2015 09:18 Güncelleme Tarihi: 12.8.2015 10:10
İşte böyle kaçtılar

HAKLARINDA TUTUKLAMA KARARI VE YURTDIŞI YASAĞI YOKKEN KILIK DEĞİŞTİREREK GİTTİLER

Hükümete yönelik 17-25 Aralık darbe girişiminin mimarı eski savcılar ve , tutuklanacaklarını haber alınca Sarp Sınır Kapısı'ndan geçerek Gürcistan üzerinden Ermenistan'a kaçtı. Eski savcıların kaçış anı güvenlik kameralarına takılırken, tanınmamak için başına şapka takıp, bıyıklarını kesen Öz'ün yanında eşinin de olduğu görüldü. Öz ve Kara'nın yakalama kararından yaklaşık 14 saat önce sınırdan çıkış yaptığı belirlendi.

ÖZ, 03.46'DA ÇIKIŞ YAPTI
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, meslekten ihraç edilen savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' , 'Cebir, şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' suçundan tutuklanmaları istemiyle yakalama kararı çıkarttı. Ancak Zekeriya Öz ve Celal Kara, yakalama kararı çıkartılmadan önce pazartesi sabaha karşı Sarp Sınır Kapısı'ndan çıkış yaparak kaçtı. Zekeriya Öz'ün saat 03.46'da, Celal Kara'nın ise saat 04.19'da sınırdan çıkış yaptığı tespit edildi.

SINIR POLİSLERİNE DE İNCELEME
Artvin Valisi Kemal Cirit, olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldığını belirterek, eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerini bildirdi. Cirit, eski savcıların haklarında herhangi bir yakalama kararı verilmemişken ve yurtdışı çıkış yasağı yokken çıktıklarını belirterek, "Sarp Sınır Kapısı, ülkemizde karayolu anlamında en yoğun kullanılan kapıdır. Sezonunda günlük 25-30 bin civarında geçişler olur. Söz konusu kişilerin Gürcistan üzerinden Ermenistan'a çıkış yaptıkları tespit edilmiştir" dedi.
2 eski savcının kaçışıyla ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı. Üzerinde mavi renk tişört olan Zekeriya Öz'ün tanınmamak için bıyıklarını kestiği, şapka taktığı ve yanında eşinin de olduğu kamera görüntülerine de yansıdı. Celal Kara'nın ise Öz'den yaklaşık yarım saat sonra geçiş yaptığı tespit edildi. Öz ve Kara sınır kapısında bulunan kamera ve mobese görüntülerine yansırken, polis bu görüntüleri incelemeye aldı. Karadeniz sahil yolundaki kameraların incelenmesi de sürüyor. İki savcının sınır kapısından çıkış yaptığı saatlerde görev yapan polislerin Paralel Yapı ile bağlantılarının olup olmadığı araştırılıyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte böyle kaçtılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz