SGK'daki paralel köstebek bulundu

'nün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 çocuğuyla ilgili iftira dolu ve yalan haberinin arkasındaki köstebek bulundu. Muğla SGK'da denetmen yardımcısı olan Kübra Karakaş, merak ettiği için sisteme girdiğini itiraf etti

Giriş Tarihi: 13.8.2015 09:54 Güncelleme Tarihi: 13.8.2015 11:02
SGK'daki paralel köstebek bulundu

'nın sol ayağı gazetesinin akıl almaz iftirasının kaynağı köstebek bulundu. Gazetenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 çocuğunun Bağ- Kur prim borçlarını ödemediği, Torba Yasa'dan yararlanacağı iddialarının yalan çıkmasından sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) başlatılan inceleme de tamamlandı. Müfettişler, Muğla SGK'da Denetmen Yardımcısı kadrosunda görev yapan Kübra Karakaş'ın kişisel bilgilere yetkisi olmadan girdiğini tespit etti.

MERAKTAN GİRMİŞ!
Burak, Bilal ve Sümeyye Erdoğan'ın daha tahakkuk tarihi bile gelmemiş prim borçlarını ödenmemiş gösteren haberi sızdıran Karakaş'la ilgili SGK Merkez Disiplin Kurulu Başmüfettişi Ahmet Biçer ile Halil İbrahim Demir soruşturma başlattı. Karakaş müfettişlere verdiği ifadede, Bilal, Sümeyye ve Burak Erdoğan'ın bilgilerini merak ettiğini, bu nedenle bilgisayara girdiğini söyledi. Karakaş'a maaş kesme cezası verilmesini isteyen müfettişlerin raporunda şöyle denildi: "Muğla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı kadrosunda görev yapan Kübra Karakaş'ın ifadesinde ve savunmasında kullanıcı adı ve şifresini kimse ile paylaşmadığını, KPS üzerinde haberde yer alan kişilere ilişkin sorgulamayı art niyeti olmadan, merak üzerine yaptığını, sorgulama sonrası kimseye bilgi vermediğini beyan etse de Anayasanın 20'nci maddesi ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 12'nci maddesi hükümlerine aykırı hareket etmiştir. Sorgulamanın yapıldığı tarihlerde izinli ve raporlu olmaması, kendisine ait kullanıcı kodu ile şifreyle sorgulamanın başkası tarafından yapıldığını ispatlayamaması, makul bir iş gerekçesi olmadan, yetkisi çerçevesinde erişilmemesi gereken bilgi ve belgelere erişerek, kurumda uygulanan bilgi güvenliği politikasına aykırı hareket etti. Kasıtlı olarak görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasların yerine getirilmemesi fiilinden dolayı sorumlu olması nedeniyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125/C maddesi gereğince maaş kesme cesazı verilmesine..." Karakaş karara itiraz edince SGK İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ali Aksakal daha önce hiç ceza almadığı gerekçesiyle itirazın kabul edilmesini istedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK'daki paralel köstebek bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz