Arındırılmış bölgeye ilk adım

-Suriye sınırında kurulacak "arındırılmış bölge" için ilk adım atıldı. uçakları İncirlik'ten havalanırken, karada da muhalifler 'i bölgeden çıkarmaya başladı

Giriş Tarihi: 14.8.2015 09:47
Arındırılmış bölgeye ilk adım

ile arasında varılan ve Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü militanlarından arındırılmış bölge oluşturulmasını kapsayan planın hayata geçirilmesi için ilk adımlar atılmaya başlandı. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) önceki gece İncirlik'ten kalkan jetlerle DAEŞ hedeflerini vurduğunu açıklamıştı. CENTCOM, operasyonun Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü misyonunun bir parçası olarak yerine getirdiğini bildirmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise İncirlik'ten kalkan uçakların sadece keşif uçuşları yaptığını bildirdi. İncirlik'ten kalkan uçaklar keşif uçuşu gerçekleştirirken, koalisyona bağlı diğer uçaklar Halep'e bağlı Azez kentinde DAEŞ'e karşı operasyon gerçekleştirdi. Operasyona 4 Amerikan F-16 uçağı katıldı. Operasyonda koalisyon güçleri Toybuk, Um Nahr, Um Hoş, Soran'daki DAEŞ terör örgütü mevzilerini bombaladı.

ÖSO-KOALİSYON İŞBİRLİĞİ
Bu bombalamanın ardından, Özgür Suriye Ordusu'na () bağlı Cephetül Şamiye (Şam Cephesi) ve Türkmen birlikleri Harcele köyü mevkiinden koalisyon güçleriyle eş zamanlı olarak karadan operasyon başlattı. Ahrarül Şam'ın da muhalif güçlere destek verdiği öğrenildi. Birlikler, bölgeyi 2 yılı aşkın süredir elinde tutan DAEŞ mevzilerini tank, top ve ağır silahlarla vurdu. Operasyon sonucunda, Kara Mezere köyü ve köye bağlı gaz istasyonunun DAEŞ işgalinden kurtarıldığı belirtiliyor. Kaynaklar, bu bölgenin Türkiye ve ABD'nin 'arındırılmış bölge' olması konusunda anlaştığı yerlerden biri olduğunu ve operasyonun bu amaç doğrultusunda ilk adım olduğunu kaydetti. Bölgenin Azez-Cerablus hattında olması planlanırken, bu bölgenin DAEŞ'ten temizlenerek, korunmasının da ılımlı muhalifler tarafından sağlanacağı konusunda ABD ile anlaşılmıştı. Kaynaklar, operasyonu bu planın hayata geçirilmesi noktasında önemli bir adım olarak değerlendirdi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Arındırılmış bölgeye ilk adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz