'lıların o kampa kaçma nedeni?

'taki terör kamplarına düzenlenen saldırılarından canlarını kurtarmak isteyen üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda 'lı, yine İran'daki Şehidan kampına kaçtı.

Giriş Tarihi: 14.8.2015 10:29
PKK'lıların o kampa kaçma nedeni?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'taki inlerine düzenlediği hava operasyonlarında ağır darbe alan terör örgütü 'nın üst düzey yöneticileri, çareyi yine İran'daki Şehidan kampına kaçmakta buldu.

TSK İran'ı vuramıyor

Star'ın haberine göre, İran-Irak sınırındaki kamp, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin doğusunda Kırkşehitler olarak bilinen tepenin hemen arkasında. Bölücü terör örgütü PKK'nın İran'daki kolu PJAK, bu kampı yıllarca üs olarak kullandı. PJAK'ın kendisini feshetmesinin ardından da tamamen PKK'nın kontrolüne bırakıldı. PKK'nın önde gelen isimlerinden Cum kod adlı Cemil Bayık'ın da aralarında bulunduğu 200'e yakın üst düzey yönetici, örgütü 'güvenli bölge' olarak gördükleri sınırın 10 km içindeki bu kamptan yönetiyor. Şehiden kampının İran topraklarında yer almasının teröristlere sağladığı avantaj, Türk Silahlı Kuvvetleri buraya müdahale edememesi.

Eğitimler de bu kampta

Terör örgütü üyelerine Kuzey Irak'taki kamplarda verilen eğitimler de Şehidan'a kaydırıldı. Örgütün, 8'i Kandil'de olmak üzere Kuzey Irak 18, İran'da ise 5 kampı bulunuyor. PKK'nın İran topraklarındaki kamplarından Kazareş, ülkenin Şapur kentine araçla 1 saat, Van Başka ilçesine ise yaya olarak 2 saat mesafede bulunuyor. Yine Şapur kentine araçla 1.5 saat uzaklıkta Türeş kampı yer alıyor. Geniş kayalık bir arazi üzerinde kurulu Danbat kampı ise, Ağrı Dağı'nın hemen karşısına denk gelen İran topraklarında. Örgütün Kuran kampı da Piranşehir kentine bağlı Elvatan köyüne 11 km uzaklıkta.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'lıların o kampa kaçma nedeni?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz