Gökçek, Ankara Bulvarı'nın neden kapandığını açıkladı

Gökçek, Mimarlar Odası'nın şikayeti üzerine mahkeme kararıyla kapanan Ankara Bulvarı üzerine konuştu. Gökçek, "Bu iş uzarsa vatandaşar, bu işin sorumlusu olan hem Mimarlar Odası'na hem de bilirkişilere dava açabilirler" dedi.

Giriş Tarihi: 17.8.2015 15:46
Gökçek, Ankara Bulvarı'nın neden kapandığını açıkladı

Başbakan ile MHP Genel Başkanı 'nin saat 14:00'te TBMM'de gerçekleştireceği görüşmesi öncesi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı , Habertürk TV'de Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı.

MHP ile AK Parti'nin bir koalisyon yapmasının şart olduğunu söyleyen Gökçek, "Terör belasından kurtulmak için acilen Türkiye'nin kuvvetli bir hükümete ihtiyacı var. Bunun için de süreyi uzatmadan bana göre MHP ile AK Parti'nin bir koalisyon yapması şart." dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin 4 koalisyon şartından biri olan 17-25 Aralık konusuna da değinen Gökçek, "Bu konu zaten koalisyon konusu olamaz. Bu Meclis'in bağımsız bir konusu. Bu konu, partiler arası koalisyonda ortaya konacak olan bir gündem maddesi değil." şeklinde konuştu.

Öte yandan "Çözüm süreci diye bir süreç kaldığına inanmıyorum" diyen Gökçek, "Şu anda biz Kürt vatandaşlarımıza bizden talep ettikleri ne varsa hepsini verdik. İstenip de verilmeyen ne var? Hiçbir şey yok." dedi.

Son olarak bugün mahkeme kararı ile trafiğe kapatılan Ankara Bulvarı ile ilgili konuşan Gökçek, "Bu sorunu tek çözecek olan merci mahkeme. Biz mahkemeye fırsat verebilmek için Akay Kavşağı'nda yaptığımız uygulamanın aynısı yaptık. Yani mahkeme kararını uygulamak için bir karar aldık. Almış olduğumuz kararı, yürütmeyi durdurma alarak durdurabilirler. Aynı sonucu normal şartlarda bekliyoruz." dedi.

Gökçek'in açıklamalarından öne çıkanlar;

Terör belasından kurtulmak için acilen Türkiye'nin kuvvetli bir hükümete ihtiyacı var. Bunun için de süreyi uzatmadan bana göre MHP ile AK Parti'nin bir koalisyon yapması şart. Bu partinin iki tabanı birbirine yakın tabanlar. Arada bizim farklılıklarımız olabilir ama düşüncelerimiz birbiriyle, siyasi parti taasubunu bir kenara bırakırsak birbirine uyar. MHP ile bir koalisyon beklentisi içindeyim. Ben her zaman şunu söylüyorum; CHP ile biz koalisyon yapamayız. Çünkü düşünce yapımız, inancımız, değerlerimiz aynı değil. Ama buna karşılık MHP ile AK Parti arasında değerler farkı yok, metodlar farkı var.

CHP İLE İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERİN SONRASINDA MHP'YE NEDEN 1 HAFTALIK SÜRE AYRILDI?

Ana prensipte anlaştıktan sonra MHP ile anlaşmak öyle zannediyorum, 2-3 gün sürer. MHP'nin ileri sürdüğü birtakım doneler var. Yani olmayacak şeyler. Ben yapmak istemiyorum gibi bir havada. "Sen Cumhurbaşkanı'nı yok say..." Ben Cumhurbaşkanı'nı yok sayamam. O benim liderim.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm süreci diye bir süreç kaldığına ben de inanmıyorum. Şu anda biz Kürt vatandaşlarımıza bizden talep ettikleri ne varsa hepsini verdik. İstenip de verilmeyen ne var? Hiçbir şey yok. Bir tek şey kaldı, bağımsızlık. Onların son istediği "Biz bağımsız olacağız, Türkiye'den kopacağız" Bunu fiilen ifade etmiyorlar ama hareketleriyle belli ediyorlar.

Ben MHP'den şunu istirham ediyorum; siyasi sahik ile daha fazla oy alacağız veya almayacağız diye olayı daha fazla germek veya geçmiş üzerinde konuşmanın bir anlamı yok. Gelecek üzerinde konuşma, anlaşma yapmak lazım. Bizim de hatalarımız olabilir, MHP'nin de hataları olabilir.

17-25 ARALIK KONUSU

Bu konu zaten koalisyon konusu olamaz. Bu Meclis'in bağımsız bir konusu. Meclis'in içinde herhangi bir kimse kalkıp böyle bir önerge verdiği zaman bu önergeyi verme denemez ki. Gündeme getirilmesi bile boşlukla iştikal. Bahçeli'nin bundan vazgeçip vazgeçmemesi kendisini ilgilendirir. Ama bu konu, partiler arası koalisyonda ortaya konacak olan bir gündem maddesi değil.

ANKARA'DA BULVAR TARTIŞMASI:

MAHKEME KARARINI UYGULADIK, BULVARI KAPATTIK
"Mahkeme 5 yıl sonra planı iptal etti. Mahkeme kararını uyguladık, yürütmeyi durdurabilirler. Vatandaşların açtığı davalar değerlendirilecek. 2 kız başlayan bulvarı durdurdular. Sonra yeni kanun çıktı ve plan yapma yetkisi verildi. 2011 yılında dava açıldı, biz inşaata başladık. O sıra bilirkişi geldi anıt mezarın olduğu tepeye çıktı ve o bölgeyi seyretti, kararını verdi.

BİLİRKİŞİLER İDEOLOJİK DAVRANDI
Bilirkişilerden yalnızca bir kişi Ankaralıydı. Geri kalan bilirkişiler İstanbul'dan geldiler. Ankara'nın semtlerinden haberleri dahi yoktur. Bilirkişilerin ideolojik davrandığını düşünüyorum.


VATANDAŞLAR MİMARLAR ODASI'NA, BİLİRKİŞİLERE DAVA AÇABİLİR
Bu iş uzarsa mevcut olan sıkıntıyı vatandaş hem Mimarlar Odası'na hem de bilirkişilere dava açabilirler."

OLAY
Başkentte ulaşımı büyük ölçüde rahatlatan Ankara Bulvarı, 5. İdare Mahkemesinin Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) imar planlarının iptal kararı doğrultusunda belediye ekiplerince 03.00'ten itibaren trafiğe kapatılmıştı.

(Habertürk)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Gökçek, Ankara Bulvarı'nın neden kapandığını açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz