Selahattin Demirtaş: Öz yönetim kararı meşru

Fırat Haber Ajansı'na konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, öz yönetim kararı ile ilgili skandal sözler sarf etti.

Giriş Tarihi: 24.8.2015 11:37 Güncelleme Tarihi: 24.8.2015 13:01
Selahattin Demirtaş: Öz yönetim kararı meşru

Fırat Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada öz yönetim kararının meşru olduğunu öne süren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bunun bir siyasi irade beyanı olduğunu belirterek halkın bu tutumuna saygı duyduklarını söyledi.

Kandil'e kırmızı bülten

Demirtaş'ın açıklamaları şöyle;

"Halkın öz yönetiminden daha meşru bir şey olamaz. Partimizin programının bir parçasıdır, biz zaten iktidara gelirsek veya iktidarla bir müzakere yürütürsek Türkiye'de siyasi yönetim modeli olarak özerkliği öneren bir partiyiz, resmi olarak. Dolayısıyla halkın özerklik talebini gayrimeşru ilan etmek partimizin programına da, ruhuna da aykırı olur. Bizim buradaki farkımız silah kullanılmamalı, şiddetsiz olmalı. HDP'nin yaklaşımı HDP'nin çözüm arayışı bu zemin üzerinde, demokratik siyaset zemini üzerinde olabilir. Dolayısıyla sivil halk meclislerinin ilan ettikleri özerklik tutumunu saygın bir halk iradesi beyanı olarak görmek lazım. Kent meclisleri, sivil toplum örgütleri eğer hükümet kurumlarına bir demokratik alternatif oluşturmak istiyorlarsa ve bunun nasıl oluşturulması gerektiğini fiilen ilan ederek yapıyorlarsa onu ciddiyetle dinlemek lazım. Bu bir siyasi irade beyanıdır. Biz böyle algılıyoruz. Halkın bu tutumuna saygı duyuyoruz.'' dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Selahattin Demirtaş: Öz yönetim kararı meşru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz