Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama

, Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere atandı. Böylelikle kurulacak geçici seçim hükümetinde MHP ve CHP'nin üye vermemesi ve azınlık hükümetine sedtek vermedikleri için Bakanlar Kurulu'nda HDP'lilerden üye yer alacak.

Giriş Tarihi: 25.8.2015 14:51 Güncelleme Tarihi: 25.8.2015 15:01
Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama

Cumhurbaşkanlığı: Geçici hükümeti kurmak üzere atandı. Geçici Başbakanlık görevi Davutoğlu'na verildi.

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip , en fazla milletvekiline sahip Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Genel Başkanı ve Konya Milletvekili, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nu bugün kabul ederek, Anayasanın 114. maddesi gereğince geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere Başbakan olarak atamışlardır."

HDP'li vekillere partiden 'bakanlık' yetkisi!

GÜVEN OYU GEREKMİYOR

Görüşmede Erdoğan'ın Davutoğlu'na geçici hükümeti kurma görevini verdi. Davutoğlu'nun görevi aldıktan sonra geçici hükümeti kurmak için 5 gün süresi var. Geçici hükümet için güvenoyu gerekmiyor. CHP ve MHP daha önceden seçim hükümetinde yer almayacaklarını açıklamıştı. Bu nedenle geçici hükümet Ak Parti, HDP ve bağımsızlardan oluşacak.

7 Haziran seçimlerinin ardından hükümeti kurma görevi verilen Davutoğlu'nun CHP ve MHP ile yaptığı koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmamıştı.

45 günlük sürenin dolmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmet Yılmaz'la bir araya gelmiş ve Anayasa'nın 104. ve 116. maddelerinin kendisine verdiği yetkiye istinaden, TBMM seçimlerinin yenilenmesine karar vermişti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz