Belediye Başkanı Leyla İmret'e isyan soruşturması

İngiliz basınına yaptığı açıklamada "'de 'ye karşı iç savaş yürütüyoruz" diyen Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret hakkında “isyana tahrik” ve “terör örgütü propagandası” suçları kapsamında soruşturma başlatıldı.

Giriş Tarihi: 10.9.2015 14:53 Güncelleme Tarihi: 10.9.2015 15:14
Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret'e isyan soruşturması

ardı ardına gelen şehit haberleri ile sarsılırken 'nin bir başka uzantısı Demokratik Bölgeler Partisi'ne bağlı (DBP) Belediye Başkanı Leyla İmret'ten kan donduran açıklamalar gelmişti. İngiliz basınına konuşan Leyla İmret, "İç savaş Cizre'den başlayacak" demişti.

İSYAN AÇIKLAMALARI

İngiliz Vice News'in "Türkiye'de iç savaş çıkacak: Kürt direnişinin merkezine hoşgeldiniz" başlığıyla sunduğu haberde Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret'in ifadelerine yer verilmişti. Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret buraya yaptığı açıklamada "Bir söz vardır barış olacaksa Cizre'den başlayacaktır ve savaş da olacaksa o da Cizre'den başlaycaktır. Türkiye'de bir iç savaş yürüttüğümüzü söyleyebiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bu açıklamalar üzerine herhangi bir soruşturma başlatılmaması üzerine 2 gün sonra harekete geçen Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Leyla İmret hakkında "terör örgütü propagandası" ve "isyana tahrik" suçları kapsamında adli soruşturma başlattı. Hazırlanan tahkikat evrağı yetkisizlik kararı ile Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Başsavcılık belediye başkanı hakkında idari işlem yapılması amacıyla tahkikat evrağının bir örneğini de İçişleri Bakanlığı'na gönderdi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret'e isyan soruşturması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz