Sistani'den çağrı: Türkleri bın

'taki en büyük Şii otorite olan Ayetullah Ali Sistani, kaçırılan 18 Türk işçinin en kısa sürede serbest bırakılmasını istedi. Sistani, "Bu eylemler, İslam'ın imajını zedeliyor" dedi

Giriş Tarihi: 13.9.2015 10:35
Sistani'den çağrı: Türkleri bırakın

lı Şiilerin en üst düzeydeki dini otoritesi olan Ayetullah Ali Sistani, 1 Eylül'de Bağdat'ın Medinetus Sadr bölgesinde üniformalı militanlar tarafından kaçırılan 18 Türk işçinin en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşturulmalarını istedi. Sistani'nin ofisinden dün yapılan resmi açıklamada, kaçırma olayı de kınanarak, "Bu tür eylemler, İslam'ın imajına zarar vermektedir" denildi. İşçilerin önceki gün yayınlanan video görüntülerine de atıfta bulunulan açıklamada, "Sosyal paylaşım sitelerinde, kaçırılan 18 işçinin görünüleri yayınlandı. İşçileri kaçıranlar, kendilerinin İmam Hüseyin'e tabi olduklarını iddia edip böyle bir yaklaşım sergiledi. Görüntüde rehin alınan işçiler üzerinden siyasi talepte bulunuyorlar. İşçilerin tamamen suçsuz, bölgede yaşanan gelişmelerle de ilgisiz olduklarına inanıyoruz" denildi. Açıklamada ayrıca, Ayetullah Sistani'nin ağzından, "Bu işten derhal vazgeçilmesi gerekiyor. Çünkü yapılan davranış, İslam dinini ve Ehl-i Beyt mezhebini (Şiilik) kötülüyor. Aynı zamanda devletin heybeti zedelenip, seçilmiş hükümetin zayıflamasına neden oluyor" ifadelerine yer verildi.

SADR DA "BIRAKIN" DEDİ
Sistani'nin ardından, Irak'ın en etkili Şii din adamlarından Mukteda Sadr da işçileri rehin alan "Ölüm Timi" adlı örgüte seslenerek, rehinlerin serbest bırakılmasını istedi. Sadr adına yapılan resmi açıklamada, örgütün eylemi DAEŞ'in bölgedeki eylemlerine benzetilerek, "Türk işçilerin kaçırılması suçtur. Kaçırılma sebebi ne olursa olsun, bırakılmalarını talep ediyoruz" denildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Sistani'den çağrı: Türkleri bırakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz