NATO'dan "Türkiye açıklaması"na yalanlama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in "Türkiye'ye ilişkin açıklamalar yaptığı" iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 23.9.2015 09:48
NATO'dan Türkiye açıklamasına yalanlama

NATO sözcüsü Carmen Romero, yaptığı açıklamada, bugün bazı Türk medya organlarında yer alan, Genel Sekreter Stoltenberg'in Türkiye hakkında açıklamalar yaptığına ilişkin iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

NATO'nun Türkiye ile güçlü dayanışma içerisinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Türk medyasında yer alan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Türkiye ile ilgili açıklamaları asılsızdır. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, BBC Ukrayna ile bugün yaptığı röportajda Türkiye ile ilgili konuşmamıştır" ifadeleri kullanıldı.

DHA, NATO'NUN KÜSTAH UYARISINI İPTAL ETTİ

DHA, NATO'nun Türkiye'nin PKK'ya karşı yürüttüğü operasyonlardan rahatsız olduğunu belirten bir açıklama yaptığını duyurdu. Genel Sekreter Jens Stoltenberg'in 'Başbakan Davutoğlu'nu uyarıyorum, bu operasyonlar barış sürecini tehlikeye sokuyor' ifadelerini kullandığı haberini önce abonelerine servis eden DHA, daha sonra "Haber kaynağından iptal edildi" şeklinde haberi iptal ettiğini açıkladı.

DHA, NATO'nun Türkiye'ye PKK uyarısında bulunduğunu iddia eden bir haber geçti. Daha sonra haberin kaynağından iptal edildiğini duyuran DHA, ""NATO Genel Sekreterinden PKK uyarısı" başlıklı haber kaynağından iptal edilmiştir" ifadelerini kullandı.

DHA'nın haberinde kullanılan ifadeler şöyle;
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin, ABD'nin öncülüğünde IŞİD'e karşı savaş için kurulan uluslararası askeri koalisyona büyük katkısı olacağını düşünmediğini söyledi.
Stoltenberg "Türkiye'nin büyük bir ordusu ve güçlü güvenlik güçleri var. Bu nedenle gelecekte Türkiye'ye askeri bir destek söz konusu değil. Türkiye kendini NATO olmadan da savunabilir" dedi.

'Türkiye'nin kendini savunma hakkı var ama yine de uyarıyorum'
Stoltenberg, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu PKK'ya karşı yapılan hava saldırıları konusunda uyardı. NATO Genel Sekreteri hava saldırılarının PKK ile olan barış sürecini tehlikeye soktuğunu söyledi. Stoltenberg "her ülkenin kendini savunma hakkı vardır.

Türkiye'nin de terörist saldırılara karşı savunma hakkı vardır. Ama, bu savunma ölçüler içinde kalmalı ve gereksiz yere sorun daha da büyütülmemelidir" dedi. Stoltenberg, "bir terörsit saldırı, sorunun barışçıl ve siyasi yollarla çözüm çabalarını engellememelidir" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO'dan "Türkiye açıklaması"na yalanlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz