753 kişinin hayatını kaybettiği o faciada ilk ayrıntı

için Mina’da bulunan 753 kişinin hayatını kaybetmesiyle 887 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan izdihamı görgü tanıkları anlattı.

Giriş Tarihi: 25.9.2015 15:50 Güncelleme Tarihi: 25.9.2015 15:50
753 kişinin hayatını kaybettiği o faciada ilk ayrıntı

Zeynep Bayramoğlu/ Mekke

Facia sırasında orada bulunan görgü şahitlerinin ifadelerine göre; Yolun ortasında bir kamyon vardı ve bu kamyon dikkat çeken ilk ayrıntıydı.Normalde hayır yapmak isteyen insanlar Mekke'de bu şekilde araçlarla su ve yemek dağıtırken her zaman kargaşa ve izdiham yaşanıyor o günde izdiham öncesi hayır için su dağıtıldı. Amatör kamera kayıtlarından görünen başka bir ayrıntı ise çadırlara giden demir kapının kapalı olması izdihamı tetikleyen etkenler olabilir.

Hamaney, "Suudi Arabistan, bu acı verici olaydaki sorumluluğunu kabul etmelidir" çağrısının yaptığı açıklamada, facianın meydana gelmesine yanlış yönetim ve uygulamaların yol açtığı görüşü dile getirildi. Hamaney, İran'da üç gün yas ilan etti.
'Suudiler bloke edince izdihama yol açtılar'

Alman Basın Ajansı'nın (dpa) haberine göre İran Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Alaaddin Borucerdi de Suudi Arabistan'ı suçladı. Komisyon Başkanı Borucerdi, "Suudiler sebepsiz yere hacıların yürüyüş hattının bir kısmını bloke edince izdihama yol açtılar" iddiasında bulundu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
753 kişinin hayatını kaybettiği o faciada ilk ayrıntı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz