Ayrımcılık yapanlar karşısında bizi bulur

Bayram namazını Ulu Cami'de kılan : Mücadele terör odaklarına karşı. Türkiye'de herkes eşit vatandaşlık hukukunun ayrıcalıklarına sahip olacak. Aynı havanın aynı atmosferin çocuklarıyız

Giriş Tarihi: 25.9.2015 12:13
Ayrımcılık yapanlar karşısında bizi bulur

Başbakan Ahmet Kurban Bayramı'na Diyarbakır'da girdi. Davutoğlu Ulu Cami'de kıldığı bayram namazı sonrası gazetecilerle sahbetinde ve partisinin il başkanlığındaki konuşmasında şu mesajları verdi:

AYNI ATMOSFERİN ÇOCUKLARIYIZ:
Aynı havanın aynı atmosferin çocuklarıyız. Asırlarca bir arada, beraber olmuş, asırlarca aynı tekbirlerle bayramı kutlamış bu milletin fertleri, kıyamete kadar da hep birlikte bayram kutlayacak, kardeşlik türküleri söyleyecek.

BU ZOR GÜNLER GEÇECEK:
İnşallah ülkemizin etrafındaki ateş çemberinin getirdiği bu zor günler geçecek. Bu zor günlerde, en büyük gücümüz bayram günlerinde olduğu gibi omuz omuza durmamızdır, kardeşliğimizi baki kılmamızdır, bizi ayırmak, bölmek isteyenlere karşı kelime-i tevhid etrafında ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin eşit vatandaşları olma bilinciyle ayakta dimdik durmamızdır.

BU MÜCADELE SADECE TERÖRE KARŞI:
Bu mücadele sadece ve sadece terör odaklarına karşı yürütülen bir mücadeledir. Vatandaşlarımız kesinlikle emniyet içinde, huzur içinde bayramı da idrak edecekler ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde herkes eşit vatandaşlık hukukunun bütün ayrıcalıklarına sahip olacak.

AYRIMCILIK YAPAN KARŞISINDA BİZİ BULUR:
Biliniz ki kim bu ülkede Diyarbakırlı'yı Konyalı'dan ayırmak isterse, kim ne gerekçeyle olursa olsun 'sizin etnik kökeniniz, sizin mezhebiniz şu, diğerlerinin mezhebi bu' diye ayrımcılık yapmak isterse karşısında bizi bulur. Bir an bile zihnimizden Diyarbakır ailelerinin acılarını, annelerinin acılarını, şehit annelerinin acılarından ayırırsak, bir an bile zihnimizde böyle bir ayrımla yaklaşırsak, bu mevkiler bu makamlar bize haram olur. Biz bütün bir milletin birliği, beraberliği için hiçbir bir aileye bir daha evlat acısı, baba acısı, kardeş acısı düşmesin diye çalışmaya devam edeceğiz.

REFORMLAR DEVAM EDECEK AMA...:
Çözüm Süreci ile hedeflediğimiz 30 yıldır süren bir kavgayı bitirmekti. Bütün bu süreçlerde tek hedefimiz, herkesin kendi ana dilinde, lehçesinde özgürce, istediği şekilde düşüncelerini ifade edebilmesi, kimsenin ait olduğu mezhep ya da etnik köken dolayısıyla ayrımcılığa tabi tutulmamasıydı. Bunun için de son derece kapsamlı reformlar yaptık, yapmaya devam edeceğiz ama Kürt kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın meselelerinin istismarı üzerinden terör ile en başta Kürt vatandaşlarımıza baskı ve zulüm oluşturan, bugün zikrettiğim iki kardeşimiz gibi, Diyarbakırlıları katleden terör örgütüne karşı da biliniz ki her türlü tedbiri aldık, almaya da devam edeceğiz.


SORUMLULUK MHP ve HDP'NİN OLUR:
Bugün bir kez daha buradan çağrıda bulunuyorum; gelin bütün parti liderleri olarak, teröre karşı ortak bir deklarasyonda buluşalım. MHP'den ve HDP'den herhangi bir cevap alamadık. Eğer olumlu bir cevap alırsak biliniz ki ortak bir çağrıda buluşma noktasında hiç tereddüt etmeyeceğiz. Hep beraber tavır alma imkanına sahip olacağız. Ama eğer biri bu çağrımıza cevap vermezse o zaman sorumluluk MHP ve HDP yetkililerinin üzerinde olur. Türkiye'nin doğusunda, batısında hiçbir vatandaşımızın seçime giderken kendisini güvensiz hissetmesi ya da güvenlik koşullarından şüphe etmesine mahal bırakmayacak şekilde tedbirlerimizi alacağız.

BİZ DİYARBEKİR'E AŞIĞIZ:
(Bayramın birinci günü için neden Diyarbakır'ı seçtiği sorusu üzerine) Diyarbekirliler benim Diyarbekir'e nasıl aşık olduğumu bilirler. Şöyle gözümüzü kapayıp Diyarbekir'i hayal ettiğimizde tarihimizin bütün güzel eserlerini hayal ederiz. Aynı şekilde Diyarbekir insanı da o kadim geleneğin bütün güzel hasletlerini yansıtır. Biz Diyarbekir'e aşığız.

SEÇİM İÇİN GELMEDİM:
Bugün seçim için gelmedim. Bunun siyasetle hiçbir ilişkisi yok. Onun için hiçbir siyasi faaliyette de bugün burada bulunmayacağım, sadece il başkanlığımızı ziyaret edeceğim. Burada bayramda beraberiz bundan sonra da sık sık Diyarbekir'e her zaman olduğu gibi geleceğiz. Diyarbekir'den feyiz almaya, ders almaya geliyoruz.

"PKK'YA TEPKİ GÖSTERİLMİYOR"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu'na ve bu vesileyle düzenlenecek zirvelere katılmak üzere New York'a gitti. Hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulunan Davutoğlu, BM'de Filistin lideri Mahmud Abbas ile birlikte Filistin bayrağını göndere çekeceklerini söyledi. BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında da iyi terörist, kötü terörist ayrımı yapılmaksızın, terörizmin her türlüsüyle mücadele zorunluluğunu dile getireceğini vurgulayan Davutoğlu, "Uluslararası arenada DAEŞ'e karşı gösterilen tepki, Türkiye'de son iki ayda birçok sivil emniyet görevlisine yönelik saldırıları yürüten PKK'ya karşı gösterilmiyor. Bizim için terörün ne dini, ne de etnik kimliği olabilir. Teröre karşı uluslararası toplumun aynı kararlılıkla mücadele etmesini dile getireceğim" dedi. Uluslararası toplumun sığınmacı sorununu Türkiye'nin omuzlarına terk ettiğini de belirten Davutoğlu, "Suriyelilerin geriye dönüşü konusunda da planlamanın yapılması lazım" diye konuştu.

YÜKSEKOVA'YA SÜRPRİZ ZİYARET
Davutoğlu, Yüksekova'da görev yapan askerlere de bayram ziyaretinde bulundu. Twitter hesabından açıklama yapan Davutoğlu, "Hakkari Dağlıca'da şehit verdiğimiz askerlerimizin silah arkadaşlarını ziyaret etmek için Yüksekova'daydım. O sarp dağları kahramanca bekleyen Mehmetçiklerimiz sarsılmaz inanç ile gurur duydum" dedi.

GRUP TİLLO BULUŞMASI
Başbakan Davutoğlu bayram namazını Ulu Cami'de kıldı, vatandaşlarla bayramlaştı. Namazın ardından yürüyerek Hasan Paşa Hanı'na geçen Davutoğlu, burada bir araya geldiği vatandaşlar ve Grup Tillo üyeleriyle çay içti, sohbet etti. Kürtçe, Zazaca, Arapça ve Türkçe seslendirdikleri ilahilerle tanınan Grup Tillo, son dönemde birlik mesajı verdikleri "Ortağız Bir Namusa" adlı eserle de gündeme geldi. Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde makam aracını durduran Davutoğlu, araçtan inerek polislerin bayramını kutladı, hatıra fotoğrafı çektirdi. Davutoğlu PKK tarafından öldürülen Osman Saim Çetin'in evine de taziye ziyaretinde bulundu. Ziyarete aynı saldırıda hayatını kaybeden Şeyhmus Sanır'ın ailesi de katıldı. Diyarbakır'daki temaslarının ardından Ankara'ya geçen Davutoğlu akşam saatlerinde de BM Genel Kurulu'na katılmak için New York'a hareket etti.

DAVUTOĞLU FACEBOOK'TA İLK MESAJ: YOLA DİKKAT
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabı dün itibarıyla faaliyete geçti. Davutoğlu, 'facebook.com/A. Davutoglu' adresindeki hesabından yayımlanan ilk mesajında, Kurban Bayramı dolayısıyla yollarda olanlara, "Aman dikkat edin" uyarısında bulun

SÖZCÜ'YE YANIT: FAŞİZAN TAVIR
Davutoğlu Sözcü gazetesinin önceki günkü manşetine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: Son derece faşizan ve ırkçı bir tavırla Cumhurbaşkanımızın, 'milli ve yerli milletvekili istiyoruz, bekliyoruz' demesi üzerine bazı arkadaşlarımızın resimleri yayımlandı. Batı Trakya'dan göç eden Sağlık Bakanımızın resmi yayımlandı ve 'Bunlar mı milli' diye bir soru sordular. Cevdet Bey'in, Mehdi Bey'in, Galip Bey'in birçok arkadaşımızın... Diyarbakır'da cevap veriyorum. Bu kardeşlerimiz böylesi ırkçı yayın yapan o gazetenin yazarlarından çok daha milli, bu toprakların, bu ülkenin, bu devletin en asli sahipleridir. Millilik, yerlilik zihniyetle, gönül bağıyla olur. Bu milletin her ferdi için ter dökmekle olur.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayrımcılık yapanlar karşısında bizi bulur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz