: Kaşarlanmış hakemlerle...

Fenerbahçe Kulübü Başkanı , Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Giriş Tarihi: 30.9.2015 15:29 Güncelleme Tarihi: 30.9.2015 16:02
Aziz Yıldırım: Kaşarlanmış hakemlerle...
Fenerbahçe Kulübü Başkanı ve sarı lacivertli yöneticiler, derbide yaşanan hakem hatalarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Aziz Yıldırım'ın açıklamaları şöyle;

Bugün rahmetle andığımız Hasan Doğan TFF Başkanı olduğun ilk yaptığı iş hakem camiasındaki klik haline gelmiş hakemlerin hakemlik hayatını bitirmekti. Yapılan operasyondan sonra Türk hakemlerinde bir gelişim başladı ve bir noktaya kadar geldiler. Hakem camiasında karışıklık var. İçeride güç mücadeleleri olduğunu duyuyoruz. Gazetelerde bazı yazarlar "Şunun babası müdahale ediyor, şunun amcası bilmem neye karşıyor" diye yazıyorlar.

Bugün profesyonel bir hakemin ayda eline geçen para 40-50 bin TL'dir. Kimse bunlar sorgulayamaz pozisyonuna geldiler. F.Bahçe'ye 6 haftada yapılan hakem hatalarını siz biliyorsunuz. Bir iki kulüp korunuyor ama diğerlerinin hepsine hatalar yapılıyor.

Uilenberg diye birisi geldi ve TFF'den maaş alıyor. Onun sayesinde hakemlerimiz UEFA'dan görevler alıyor.

Yeni MHK Başkanı'nın yanındaki ekip zayıf. Son üç senede 3 MHK Başkanı değişti. Sistemin bozukluğu var. Hakeme göre gözlemci, gözlemciye göre hakem verilmeye başlandı. Kötü maç idare eden bir hakeme gözlemce yüksek not verip onun maç almaya devam etmesini sağlamaktadır.

14 yıldır aynı mentörler devam ediyor. Bunlardan birisi Oğuz Sarvan. Bunlar ne yaparlar!

Biz transfere 70 milyon euro harcadık bu sezon. Bir hakemin düdüğüyle biz bu kadar parayı sokağa atamayız. Bunu yapanlar cezalandırılmalı, ve Hasan Doğan'ın yaptığı gibi içerideki çürük yumurtalar temizlenmelidir.

Dün Deniz Çoban açıklama yaptı. Eski MHK başkanları ateş püskürüyorlar niye böyle bir açıklama yaptı diye. Dürüst ve namuslu bu hareketinden dolayı Deniz Çoban'ı takdir etmeliyiz. Demek ki hiçbir etki altında kalmadan hata yapmış. Niye korkuyorlar hakemin kendi düşüncesini açıklamasından. Kapalı kapılar ardından yapılan açıklamalar tehlikelidir. Deniz Çoban'ı tebrik ediyorum.

Halis Özkahya ile ilgili soru işaretleri var benim kafamda. Geçmişte Ankara'da yönettiği bir maçta onun yaptığı hatalarla şampiyonluktan olduk. Bu hafta Markovic'e arkadan tekme atıldı ve görmemezliğe geldi. Hakem dağıldı diyorlar, dağıldıysa bizim lehimize hata yapması lazımdı. Demek ki dağılmadı, maç başındaki düşüncesi neyse o şekilde maçı yönetti. Geçmişte olan bazı sıkıntıları mı acaba sahaya yansıttı. 3-4 ay önce Atiba'yı çizgiye bastı diye oyundan atmıştı. Halis Özkahya, Fenerbahçe'yi katletmiştir!

Cüneyt Çakır en azından 1 puan alacağı maçta Cüneyt Çakır yüzünden yenildi Trabzonspor. Fenerbahçe 6-7 puan farkla önde olacaktı şimdi. Ama biz bu sene şampiyon olacağız. Yarın Nani, Van Persie, Diego, Sneijder, Eto'o olmaz. 3. sınıf oyuncularla bu lig oynanır böyle devam ederse.
Görev TFF'de. Bu kulüplerle sorunu olan hakemleri temizleyecekler. Ali Palabıyık, Mete Kalkavan gibi genç hakemler gelsinler hata yapsınlar. Dışarıdaki Kasımpaşa maçına Deniz Ateş Bitnel gibi genç bir hakemi ver verdiler. Ama içerideki maçlara Fırat Aydınus, Bülent Yıldırım gibi tecrübeli hakemleri veriyorlar. Versenize içerideki maçlara da genç hakemleri. Böyle kaşarlanmış hakemlerle bu iş yürümez!

Önce TFF sonra MHK... Türk sporu çok büyük yara alır. Herkesi uyarıyorum. Saha komiseri oyuncuyu tutamaz. Onun parasını ben ödüyorum ve bundan sonra parasını ödemeyeceğimi ben TFF'ye bildirdim. Sakatlıktan yeni çıkmış bir oyuncu betonun üzerinde ısınamaz. Milyon euroluk adam betonun üstüne konan halıda mı ısınacak? Bunu da bilmeleri lazım, öğrenmeleri lazım. Bu konuda da 4. hakem Özgür Yankaya'ya teşekkür ediyorum, "Isınabilirsin" demiş.

Hakemlerin içerisinde bir kutuplaşma var. Cüneyt Çakır'ın babası Serdar Çakır bir tarafta kendisinde güç görmekte. Bunlar söylenti yalnız. Ama TFF bunları araştırmalı ve değerlendirmeli. Cüneyt Çakır güçlü gözüktüğü için hakemler de ona yanaşarak onun üzerinden çalışmalar yapıyorlar. Hüseyin Göçek ve Barış Şimşek gibi hakemlerin de bu yapıda olduğu söyleniyor.

Ali Palabıyık'ı hiç tanımam etmem. Hem Beşiktaş hem de Fenerbahçe maçını yöneten bir hakem. Onu derbiye verebilirlerdi. Aynı şey Mete Kalkavan için de geçerli. Futbolda çok büyük ekonomik gelirler var. Bu değerleri ordaki 20 kişinin çalacağı düdüğe bırakamayız. onlara bırakırsak kaosa gireriz. Yarın Akhisar maçına hakem atayacaklar. o hakemle ilgili pazar gününe kadar her şeyi söyleriz ve geldiği zaman maçı yönetemez!

Bir insan hata yapıyorsa da çıkıp hatasından dolayı özür de dilemeli. Hiçbir kulüp hakem hatasına maruz kalmasın, hakemler adaletli olsun.

Ligin heyecanlı mı olması lazım yoksa hak edenin hak ettiğini alması mı lazım? Ligin o şekilde dizaynı olmaz. Basın bu maçtan sonra yaptığı değerlendirmelerde gayet objektifti. O yüzden basına da teşekkür ediyorum.

Barış Şimşek ailesiyle birlikte Trabzon'da yaşayan bir hakem. Bizim maçı yönettikten sonra verdiği bir karardan dolayı orada kendisine söylenecek laflardan kendisi ve ailesi rahatsız olur. O yüzden bizim maça atanmamalı.

TFF neden var? MHK neden var? Her şeyin doğru yapılması yönünde çalışma yapılması için varlar. 6 haftada bütün takımlara hata yapıldı. Hakemler dikkat etsin demiyorum, hakem camiasında sorunlar var. Sistemde genel bir sıkıntı var. Bu sıkıntının çözülmesi lazım. Bu kadar yatırım yapıyorsak adil ve eşit olması lazım.

Galatasaray derbisine kimin atanacağı önemli değil. Önemli olan adaletli olması, yaşlı ya da genç olması mühim değil.

Biz burada konuşurken BJK TV'de bebek ağlama videoları yayınlanıyormuş. Biz yenmişiz yenilmişiz önemli değil. Buraları aştık biz. Senelerdir bir kez yenilmişiz. İkinci yarıda biz onları yeneceğiz ve sezon sonunda biz şampiyon olacağız.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Aziz Yıldırım: Kaşarlanmış hakemlerle...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz