: Rus uçakları hava sahamızı ihlal etti!

3 Ekim'de 'ya ait savaş uçağının Türkiye'nin hava sahasına girerek hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. Ankara Rus Büyükelçisi Bakanlığa çağırılarak sert tepki gösterdi. Rusya ihlalin navigasyon hatası olduğunu bildirdi

Giriş Tarihi: 5.10.2015 14:35 Güncelleme Tarihi: 5.10.2015 15:58
Dışişleri Bakanlığı: Rus uçakları hava sahamızı ihlal etti!

3 Ekim'de 'ya ait savaş uçağının Türkiye'nin hava sahasına girerek hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. Ankara Rus Büyükelçisi Bakanlığa çağırılarak sert tepki gösterdi. Rusya ihlalin navigasyon hatası olduğunu bildirdi
Dışişleri Bakanlığı 3 Ekim'de Rusya'ya ait savaş uçağının Türkiye'nin hava sahasına girerek hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:
"Rusya Federasyonu'na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08'de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye'ye geçerek terk etmiştir.
Söz konusu ihlal, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi, Bakanlığımız Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağrılarak kuvvetle protesto edilmiş, bu tür bir ihlalin tekerrüründen kaçınılması önemle talep edilmiş, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden Rusya Federasyonu'nun sorumlu olacağı bildirilmiştir.

Ayrıca, Sayın Bakanımız Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u 3 Ekim günü arayarak konuyla ilgili benzer görüşleri tekrarlamış ve tepkimizi dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya Dışişleri Bakanlarıyla da durumu değerlendiren telefon görüşmeleri yapmıştır. Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri ve Almanya Dışişleri Bakanıyla da konuyu ele alacaktır."

İLK RESMİ TEPKİ PETROV'DAN

Rusya'dan ilk resmi tepki Putin'in sözcüsü Peskov'dan geldi. Peskov, "Türkiye Dışişlerine çağrılan büyükelçimize verilen notayı inceleyeceğiz. Suriye'deki operasyonların Türkiye ile ilişkilerimizi kötü etkilemeyeceğini düşünüyoruz."

RUSYA: NAVİGASYON HATASI

Hurriyet Daily News'in haberine göre, Rusya Türkiye'ye, ihlalin "navigasyon hatası"ndan kaynaklandığını bildirdi.

Habere göre, Türk askeri kaynaklar, SU-30 tipi uçağın iki dakika boyunca yüzlerce metre Türk hava sahasını ihlal ettiğini ancak yapılan uyarının ardından Suriye'ye döndüğünü söyledi.

Askeri kaynaklar, Türk hava kuvvetlerinin, ihlal yapan uçağın, Suriye envanterinde de bulunan SU-29 ya da SU-24 olup olmadığını belirlemeye çalıştığını, daha sonra ise sadece Rusya tarafından kullanılan SU-30 tipi bir uçak olduğunu tespit ettiğini belirtti.

Ankara'daki Rus Büyükelçiliği yetkilileri de Hurriyet Daily News'a yaptıkları açıklamada, Moskova'daki Türk askeri ataşesinin hatayla ilgili bilgilendirildiğini belirtti.

İNGİLTERE'DEN TEPKİ

Rus uçağının Türk hava sahasını ihlaline İngiltere de tepki gösterdi.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, "Rusya'nın Türk hava sahasını ihlali pervasız ve endişe vericidir. Birleşik Krallık ve diğer NATO müttefikleri, Türkiye ile omuz omuzadır" diye tweet attı.

F16'LAR 5 DAKİKA BOYUNCA TACİZ EDİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri'nden F16'ların taciz edildiğine dair bir açıklama geldi.
TSK yaptığı açıklamada iki adet F16 uçağının milliyeti tespit edilemeyen MIG 29 uçağı tarafından toplam 5 dakika 40 saniye süreyle taciz edildiğini bildirdi

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanlığı: Rus uçakları hava sahamızı ihlal etti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz