'dan Medya'ya dava yağmuru

Her fırsatta "Basın özgürlüğü" yaygarası kopartan , medya ve çalışanlarına yönelik yüzlerce dava açtı. Hasan Karakaya’ya 9, Turgay Güler’e 12.5 yıl hapis için dava açan Doğan, ’ın iki tweet’i için bile tazminat istedi

Giriş Tarihi: 9.10.2015 09:35 Güncelleme Tarihi: 9.10.2015 10:10
Aydın Doğan'dan Medya'ya dava yağmuru

"Türkiye'de basın özgürlüğü yok" diye yaygara yapan 'ın özgürlüğü sadece kendi gazetecileri için istediği ortaya çıktı. Doğan, Hürriyet'in camına atılan bir taş ve yazarı Ahmet Hakan'ın yumruklanmasını bahane edip, "Türkiye'de basın özgür değil" algısı yaratmak için elinden gelen her şeyi yaptı. Aydın Doğan ve kendisine bağlı yayın grupları başta Sabah gazetesi olmak üzere aralarında Yeni Şafak, Akşam, Star, Yeni Akit gibi birçok gazete ve çalışanına sadece işlerini yaptığı için çok sayıda tazminat ve ceza davası açtı. Doğan'ın şikâyetiyle açılan ceza davalarında birçok yazar ve gazete yöneticisine 1 yıldan 6 buçuk yıla kadar varan hapis cezaları istendi. Böylece gazetecileri baskı altına almaya çalışan Doğan'ın tavrı "Bu nasıl basın özgürlüğü anlayışı" dedirtti.

HEM CEZA HEM TAZMİNAT DAVASI


Aydın Doğan'ın davalarına hedef olan medya kuruluşlarının başında Sabah Gazetesi'nin de bünyesinde bulunduğu Turkuvaz Medya Grubu geliyor. Doğan, 2014-2015 yıllarında Turkuvaz Medya Grubu şirketlerine ve çalışanları aleyhinde 20'nin üzerinde milyonlarca liralık tazminat davası açtı. Bu davalardan bazıları reddedilirken, bir kısmı ise devam ediyor. Akşam ve Güneş gazetelerinin içinde yer aldığı Türkmedya Grubu da son dönemde Doğan'ın davalarından nasibini aldı. Bu gazetelere son aylarda toplam 11 dava açıldı. Bu davalardan 9'u hukuk, 2'si ise ceza davası. Aydın Doğan, Yeni Akit Gazetesi'ne ise son bir buçuk ay içinde tam 7 dava açtı. Bu davalardan 2'si tazminat, 5'i ise ceza davası. Gazete yazarlarına yönelik çeşitli suçlar (iftira, hakaret vs.) isnat edilerek açılan ceza davalarında gazetecilere 1 yıldan 6 buçuk yıla kadar değişen oranlarda hapis cezaları talep ediliyor.

"ATTIĞIM İKİ TWEET'E 15 BİN LİRA İSTİYOR"

Sabah gazetesi yazarı : Son olarak Hürriyet, attığım 2 tweet dolayısıyla hakkımda 15 bin liralık tazminat davası açtı. Bu gayet sistematik bir yıldırma çalışması. Attığım tweet'lerde kesinlikle bir hakaret ve tehdit yok. Kendileri hakkında en küçük bir eleştiri yapılınca dava açıyorlar.

'BANA 150 DAVA AÇTILAR'

Star gazetesi yazarı : Son 1 yılda Aydın Doğan ve Ahmet Hakan'ın şahsıma açtığı dava sayısı 150 kadar. Aydın Doğan bir konuşmasında 'Köşe yazarlarına dava açılmaz' diyor. Peki sen neden açıyorsun? Kendilerine yapılınca kıyameti koparıyorlar. Bunun karşılığı ikiyüzlülüktür. İkiyüzlü insanlar sadece kendi özgürlüğünü düşünür. Akit muhabiri Mehmet Özmen'e yapılan saldırıyı sadece biz kınıyoruz

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın Doğan'dan Medya'ya dava yağmuru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz