Gizemli gezegen Plüton'un yeni fotoğrafları yayınlandı

'nın yayınladığı yeni fotoğraflarda, Plüton'da mavi bir gökyüzü ve su haline buz kütlelerinin olduğu görülüyor.

Giriş Tarihi: 9.10.2015 10:24 Güncelleme Tarihi: 9.10.2015 13:10
Gizemli gezegen Plüton'un yeni fotoğrafları yayınlandı

NASA Plüton'un "canlı" olduğuna ilişkin yeni verileri açıkladı. Dr. Alan Stern'e dayandırılan keşifte "Bu gezegen canlı. Kendi hava koşulları, atmosferinde sis ve aktif bir jeolojik yapısı var" denildi. Bu keşif Plüton'da yeni bir canlı türü bulunmuş olabileceği yorumlarını güçlendirdi.

MAVİ GÖKYÜZÜ+SU VAR
NASA açıklamasında da New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracının Pluton'da mavi bir gökyüzü ve buz halinde su bulunduğunu açıkladı.

"New Horizons" ekip lideri bilim adamı Dr. Alan Stern yaptığı açıklamada, Plüton'daki mavi gökyüzünün "göz kamaştırıcı" olduğunu ifade etti.

Stern, gezegendeki mavi gökyüzünün, etrafındaki puslu katmanın büyüklüğü ve yapısı hakkında bilgi verebileceğini söyledi.

BUZ PARÇACIKLARI VAR
Fotoğraflarda ayrıca gezegenin yüzeyinde çok sayıda buz parçacıklarının bulunduğu görülüyor.

Plüton'un daha önce yayımlanan fotoğraflarında gezegenin yüzeyinde kum tepecikleri olduğu sanılan yükseltiler, vadiler, yüzen buz kütleleri ve etrafında puslu bir katman görülmüştü.

GEZEGEN JEOLOJİK OLARAK AKTİF
Araştırmacılar, Plüton'da dağ benzeri yapıların bulunduğunu ve buzlarla kaplı dağların 3 bin 400 metrelik yüksekliğe sahip olduğunu açıklamıştı. Dağların yaşının 100 milyon yıldan daha genç olduğunu tahmin eden araştırmacılar, "Bu da cüce gezegenin jeolojik olarak aktif olduğunu gösteriyor" değerlendirmesi yapmıştı.

Güneş Sistemi'ndeki yolculuğuna 19 Ocak 2006'da Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılarak başlayan "New Horizons", 9 yıl 6 aydır görev yapıyor. "New Horizons", Plüton dışında uyduları Charon, Styx, Nix, Kerberos ve Hydra'da da keşiflerde bulunuyor.

Ensonhaber.com

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizemli gezegen Plüton'un yeni fotoğrafları yayınlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz