Irak’ta Hacı modası

Rusya, Suriye'deki gücünü Irak'ta genişletmek istiyor. , şimdiden Irak'ta bir kurtarıcı gibi görülüyor; ona "Hacı Putin" diyorlar.

Giriş Tarihi: 9.10.2015 10:09
Irak’ta Hacı Putin modası

Moskova'nın IŞİD'e Irak'ta da müdahale edebileceğine yönelik iddialar gündeme gelirken Rusya Devlet Başkanı Vladimir 'in popülaritesi Irak'taki Şiiler arasında tavan yapmış durumda.

HACI PUTİN EFSANESİ
Fransız haber ajansı AFP'nin haberine göre, birçok Şii, 'Hacı Putin'i kurtarıcı olarak görüyor, hatta onun için türlü kent efsaneleri uyduruyor. Sosyal medyada ise Putin, ülkenin neredeyse fahri vatandaşı ilan edildi. Hatta şöyle bir hikâye de uydurulmuş bulunuyor:

"BABASI RUSYA'YA GÖÇ ETMİŞ.."
"Aslında Putin'in babası Iraklı bir bakkalmış. Güneydeki Nasiriye kentinde yaşarmış. Dükkanında Arapçası 'tin' olan incir de satarmış. Bu nedenle baba Putin, 'Ebu Tin' diye anılırmış. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Ebu Tin, Rusya'ya göç etmiş. Burada 'sarışın bir Rus kızı' ile evlenmiş, oğluna da Abdülemir adını vermiş. Ancak Rusça Abdülemir demek zor olduğundan adı "Vladimir"e dönüşmüş."

"HÜSEYİN OBAMA'DAN DAHA İYİ"
Bağdatlı taksi şoförü Ali el-Rammahi, Irak'tan göç etmemesinin tek nedeninin Putin olduğunu söylüyor. "Beni Irak'ta kalmaya Putin ikna etti. Hacı Putin, Hüseyin Obama'dan daha iyi" diyor. Kendisi Hıristiyan olan ABD Başkanı Obama'nın Kenyalı babası Müslüman'dı, bu nedenle orta adı Hüseyin.

Ensonhaber.com

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak’ta Hacı Putin modası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz