Kıbrıs suya kavuştu

'ye Su Temini Projesi'nde Türkiye'den gönderilen su Yavru Vatan'a ulaştı Bakan Eroğlu, 'Proje ile ada halkının uzun vadeli su ihtiyacı karşılanacak' dedi

Giriş Tarihi: 10.10.2015 10:24
Kıbrıs suya kavuştu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri tarafından yürütülen ve Kalyon İnşaat'ın ihalesini üstlendiği Türkiye ve 'yi denizin altından bağlayan asrın projesinde ilk su adaya ulaştı. KKTC Su Temini Projesi kapsamında deniz geçişi isale hattına su verilmeye başlandı. KKTC İçme Suyu Temini Projesi'nde uygulanacak olan deniz geçişinin dünyada bir ilk olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, şöyle konuştu: "Dünyada ilk kez uygulanan ve son parçanın yerleştirilmesi ile tamamlanan deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Proje kapsamında Anamur- Alaköprü Barajı'ndan alınan su, Anamuryum Dengeleme Deposu'na getirilerek, Anamuryum Dengeleme Deposu'ndan kontrollü bir şekilde deniz geçişi isale hattına verilmeye başlandı ve adaya su ulaştı." Projeyi sıradışı ve asrın projesi olarak nitelendiren Veysel Eroğlu, "İçme suyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dahil maliyeti 1 milyar 255 milyon lira olan bu proje ile adaya su verilmeye başlandı" dedi.

75 MİLYON METREKÜP
Proje ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanacağını anlatan Eroğlu, Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp suyun, KKTC'de Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı'na aktarılacağını belirtti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs suya kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz