Hırsızlığın altyapısını kurmuşlar

FETÖ'nün yapılanması, 2010'daki hırsızlığından iki yıl sonra soru hazırlama birimine mülakatla örgüt elemanı alarak usulsüzlük altyapısı kurdu

Giriş Tarihi: 7.11.2015 09:45
Hırsızlığın altyapısını kurmuşlar

Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın, Paralel Devlet Yapılanması dosyası kapsamında incelediği 2010 soruşturmasında gözaltına alınan çalışanı İbrahim K., İbrahim U. ve Ş.Ü. dün tutuklandı. 3 şüphelinin de 2010 KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nda çalınan soruların şüphelileri arasında olduğu ortaya çıktı.

HİMMET PARASI TOPLADILAR
İbrahim K., İbrahim U. ve Ş.Ü.'nün Paralel Yapı'nın Ankara imamı olduğu iddia edilen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri'nin banka hesaplarına yaklaşık 1.5 milyon TL düzenli biçimde para aktardıkları da öğrenildi. Söz konusu kişilerin ÖSYM içerisindeki paralel yapı mensuplarından himmet topladıkları iddia ediliyor. Toplanan himmet paralarının transferleriyle ilgili MASAK uzmanları HTS kayıtlarından iz sürdü. 3 şüpheli himmet transfer raporlarıyla ilgili sorulan sorulara "Hakkımızla kazandık, arkadaşıma borcum vardı" gibi cevaplar verdi. ÖSYM soru hazırlama bölümünde çalışan İbrahim K., 2000'de Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nden mezun oldu. 10 sene boyunca başarılı olamadığı KPSS'de 2010'da 114.250 puan aldı. İbrahim U. ise Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden 2000 yılında mezun oldu. O da 10 yıl boyunca başarılı olamadığı KPSS'den 2010'da 106. 250 puan aldı.

ÖSYM'DE NASIL İŞE GİRDİLER?
Savcılık soruşturmasında edinilen bilgilere göre 2012'de İbrahim K., İbrahim U. ve Şule Ü., ÖSYM'nin açtığı soru hazırlama birimine uzmanlık kadrosuna başvurdu. KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Puanlarıyla başvuran adaylar, dönemin ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir'in İşe Alım Komisyonu Başkanı olduğu mülakat ile diğer adaylar arasından seçildi. ÖSYM'ye soru hazırlama birimi gibi stratejik birimlere uzman alınırken Emniyet'in İstihbarat biriminden güvenlik onayının da alındığı öğrenildi. Tüm bunlara rağmen savcılık soruşturmasında şüpheli bulunan kişilerin nasıl ÖSYM'de işe alındığı ise bilinmiyor.

PERSONEL MERCEK ALTINDA
ÖSYM Başkanı Prof. Ömer Demir, söz konusu olaydan sonra kendisinden önceki dönemde işe alınan tüm personelin özgeçmişlerini incelemeye aldı. Şaibeli KPSS 2010 ile işe alınan başka personel olup olmadığı tespit edilecek. Öte yandan, 2010'dan bu yana süren KPSS soruşturmada savcılık, soru hazırlama biriminde kullanılan tüm bilgisayarların imajlarını aldı. Böylelikle ÖSYM'den 2010 yılından bu yana polis 6 kez bilgisayarların imajlarını incelemeye aldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Hırsızlığın altyapısını kurmuşlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz