PKK'dan kaçış

Evlere çarpı işareti atıp, halkı göçe zorlayan terör örgütü, gasp ettiği evlerin duvarlarını kırıp mevziye çeviriyor. Terör vahşetinin kıskacındaki halk ise can güvenliği endişesiyle göç etmek zorunda kalıyor

Giriş Tarihi: 22.11.2015 12:48
PKK'dan kaçış

Yaşamı kesintiye uğratan terör örgütü PKK'nın saldırıları nedeniyle binlerce aile sıcak yuvalarını geride bırakarak, soğuk havaya rağmen çocuklarıyla yollara düştü. Aileler yanlarına aldıkları erzak ve eşyalarıyla başka ilçelere giderken, kimi aileler ise daha güvenli gördükleri mahallelerdeki yakınlarının evine sığındı.

BİNLERCE AİLE TERÖR MAĞDURU
Terörist saldırıların yoğunlaştığı Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçeleri, 'ın Cizre ve Silopi ilçeleri ile Mardin'in Nusaybin ilçesinde binlerce aile evlerini terk etmek zorunda bırakıldı. Elektrik, su ve kanalizasyon şebekelerinin zarar görmesi, hendek kurulan ve barikat kazılan cadde ve sokaklarda çöplerin toplanamaması ise vatandaşların mağduriyetini daha da artırıyor. Hendek ve barikatlarla ulaşıma kapatılan cadde ve sokaklara yangın veya acil durum halinde itfaiye ve ambulans araçlarının da geçiş yapamaması adeta faciaya davetiye çıkartıyor.

ÖRGÜT GÖÇE ZORLUYOR
Diyarbakır'ın merkez Sur ve Silvan ilçelerinde teröristlerin saldırısı özellikle düşük gelirli aileleri mağdur etti. Tarihi Sur ilçesini yaşanmaz hale getiren teröristlerin saldırıları ve baskılarıyla göçe zorlanan vatandaşlar, terör örgütüne tepki gösteriyor. Sur ilçesinde Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş ve Cemal Yılmaz mahallelerinde yaşayan yüzlerce aile, kentin diğer ilçelerine taşındı. Silvan'da da Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde yaşamını sürdüren ailelerin büyük kısmı çareyi göç etmekte buldu. Mardin'in Nusaybin ilçesinde hendek kazıp barikat kuran, bombalı tuzaklar hazırlayan, terör örgütü PKK'lı teröristlerin özellikle kendilerine destek vermeyen vatandaşların evlerini işaretleyerek, bu aileleri evlerini terk etmeye zorladığı belirtildi. Teröristler girdikleri evlerin duvarlarını kırarak diğer evlerle bağlantı oluşturup, güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda mevzi olarak kullanıyor.

ŞOK TEPKİ
Öte yandan Mardin Nusaybin ile Hakkari Yüksekova'daki sokağa çıkma yasağı kararlarını İstanbul Mecidiyeköy'de protesto etmek isteyen HDP'li grubun eylemine yaşlı bir kadının tepkisi damga vurdu. Yaşlı kadın gruba "Daha ne istiyorsunuz. Seçim dediler seçim oldu, hepsi indi aşağıya. Kendi başınızı kendiniz yiyin" diye bağırdı.

ANAHTARLAR BIRAKILDI
İlçede emlakçılık yapan bir esnaf da olayların yaşandığı mahallelerde yoğun göç olduğunu belirterek, "400'ü aşkın aile evlerinin satışını yapmam için anahtarlarını bırakıp, ilçeyi terk etti. Bu aileler ya yakınlarının yanına yerleşti, ya da başka ilçelere ve kent merkezine gitti. İlçede ev satışları da durdu. Mevcut durumdan dolayı kimse ev satın almıyor" diye konuştu.

HALK CANINDAN BEZDİ
Şırnak'ın Silopi ilçesinde Muhtarlar Derneği Başkanı ve Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Ahmet Ökten, terör olaylarından dolayı ilçeden çok sayıda ailenin göç etmek zorunda kaldığını belirtti. Ökten, "Hendek ve barikatların yoğun olduğu Şehit Harun Boy, Karşıyaka, Yeşiltepe, Barbaros, Başak, Nuh, Cudi ve Yenişehir mahallerinde yaklaşık 20 bin aile göç etti" dedi.

EVLERİNİ SATIYORLAR
Şırnak'ın Cizre ilçesinde de terörist saldırıların yoğun yaşandığı Yasef, Nur, Sur ve Cudi mahallelerinde çok sayıda aile göç etti. Cadde ve sokaklara yerleştirilen patlayıcılar, kazılan hendekler, kurulan barikatlar ve asılan brandalardan dolayı evlerinden çıkamaz hale gelen vatandaşlardan büyük bölümü çareyi göç etmekte buldu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'dan kaçış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz