Görgü tanığı: Yaşlı kadın gelmeseydi belki Elçi ölmezdi

Görgü tanığı, "Elçi tam ayrılacağı sırada yaşlı bir kadın Elçi'nin yanına gelip bir şeyler söyledi, her şey o anda oldu" dedi.

Giriş Tarihi: 1.12.2015 15:20 Güncelleme Tarihi: 1.12.2015 15:41
Görgü tanığı: Yaşlı kadın gelmeseydi belki Elçi ölmezdi

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin vurulduğu sokaktaki Mardin Kebapevi'nde çalışan görgü tanığı Hadi Solmaz, olay anında yaşananları anlattı: "Açıklama bitmişti. Elçi ve gazeteciler ayrılacakları sırada yaşlı bir kadın Elçi'nin yanına gelip Kürtçe, 'Çatışma istemiyoruz, yeter' diyordu. Basın ve Tahir Ağabey onu dinliyordu. İçeri girdiğim sırada çatışma çıktı. Uzun süre içeride mahsur kaldık. İşyerinin çatısından baktığımızda yerde yatan kişinin Elçi olduğunu fark ettik. Yaşlı kadın gelmemiş olsaydı belki Elçi ölmeyecekti" dedi.

"SOKAĞA 2 KİŞİ GİRDİ POLİSLER ATEŞ ETTİ"
Sokak esnafı 3 gün sonra işyerlerini açtı. Mardin Kebapevi başta olmak üzere birçok işyerinde hasar bulunuyor. Dönerci Saim Elaltındağ, "Tahir Elçi 2 metre önümde açıklama yapıyordu. Açıklama bittikten sonra sokağın başında silah sesleri duyuldu. Polisler oraya doğru ateş etti. Ben de oraya yönelince 2 kişinin sokağa girdiğini ve polislerin onlara ateş açtığını gördüm. Dönerim yanmasın diye tüpü kapatıp içeri girdim. Yerde yatan kişinin daha sonra Elçi olduğunu fark ettik" diye konuştu."SİVİL POLİSLERİ ÇELİK YELEKSİZ GÖRÜNCE TELAŞLANDIK"
İsmini vermeyen bir esnaf ise, "Bulunduğumuz sokakta sık sık olay çıkınca polisler genelde çelik yelek ve zırhlı araçlarla geliyordu. Sivil polisleri çelik yeleksiz görünce, YDG-H'liler ateş açar diye telaşlandık" diye konuştu.DÖRT SUÇTAN ARANIYOR

Elçi vurulmadan önce Gazi Caddesi üzerinde 2 polisi şehit eden teröristlerden kimliği tespit edilen Mahsum Gürkan hakkında 4 ayrı olayın şüphelisi olduğu gerekçesiyle yakalama kararı bulunduğu öğrenildi. Son olayla ilgili hakkında yakalama kararı çıkarılan teröristin "Ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozmak, kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs ve terör örgütü üyesi olmak" suçlarından hakkında açılan davada yakalama kararı olduğu belirtildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Görgü tanığı: Yaşlı kadın gelmeseydi belki Elçi ölmezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz