"Bir müslümana kula kul olmak yakışmaz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Muhtarlar Toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan "Bir müslümana kula kul olmak yakışmaz" dedi.

Giriş Tarihi: 4.5.2016 14:06 Güncelleme Tarihi: 4.5.2016 14:27
Bir müslümana kula kul olmak yakışmaz

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

- Memleket meselelerini birlikte görüşüyoruz ve bugüne kadar neler oldu neler oluyor değerlendiriyoruz. Sizlerle bir araya geliş birilerini rahatsız ediyor. Bizim için bu buluşmalar çok önemlidir. Bundan sonra da aynı şekilde çalışmaları sürdüreceğiz. Makamlar insanlara hizmet için bir araçtır. Kalbiniz ve zihniniz millete hizmet için çalışmalıdır. Türkiye tarihi atılımlar yapmıştır. Himet makamlarını işgal edenler mevcudu da heba etmiştir. Milletimiz her iki örneği de gördüğü için milletimiz isabetle cevabını vermiştir.

Mahallelisinin köylüsünün tam desteğini alan muhtarı nasıl kimse yıkmamazsa diğer makamları da kimse yıkamaz. Siz ne kadar benim gücüm yetiyor derseniz o kadar devam edersiniz.

Geçtiğimiz cumartesi günü amfibi geminin inşaasına başladık. Yani bu bir uçak gemisi. Aynı durum uçaklar için tanklar için füzeler için de geçerli. Biz 2003 yılının ilk aylarında savunma sanayiide dışa bağımlılık yüzde 80 civarlarındaydı. Bu alana ciddi kaynak ayırdık. Uzman personel yetiştirmek için özel sektör ve ilgili kurumlara büyük önem gösterdik. Geriye dönüp baktığımızda isabetli bir karar vermişiz. İşte Atak Helikopterimizden 12 tanesi uçuyor. Savaş gemilerimizden 2'si sularımızda. İlk milli piyade tüfeğimizi ürettik. Özel sektörümüz insansız hava aracı üretiyor. Silahlı insansız hava aracını özel sektörümüz üretiyor. Bağımlılıktan kurtulduğunuz anda caydırıcı olursunuz. Yoksa birileri sürekli tehdit eder.

Osmanlı ordusu Balkan hezimetinin ardından tamamen yeniden toparlanıp kendi imkanlarıyla toplanmasaydı, bu zaferleri kazanamazdı. Bunlar bu silkinişin eseridir. Kurta demişler boynun neden kalın diye? O da kendi işimi kendim yaparım da o yüzden demiş.

Terörle mücadelemizi teknolojisiyle istihbaratıyla kendimiz yürütüyoruz. IMF projelerini bir kenara bırakıp kendi projelerimizi yürütüyoruz. Şimdi onlar bizden para istiyor. 5 Milyor euro gönderebilir misiniz dediler. Olabilir dedik. Başbakanlığım döneminde.

SAVUNMADA HEDEF DIŞA BAĞIMLILIĞI SIFIRA İNDİRMEKTİR

Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul'da çok maksatlı anfibi Anadolu gemimizin çalışmalarına katıldım. Uçak gemisinin inşasının ilk örneğine ancak bugün başladık. Nice kahraman sanayicilerimizin Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş gibi isimlerin başlattığı teşebbüsler desteklenmek şöyle dursun tam tersine akamete uğratılmıştır. Kıbrıs çıkarmasında yaşadığımız sayısız soruna rağmen bu konuda ciddi bir çalışma ortaya konmadığını üzüntüyle görüyoruz. Başbakanlık dönemimde savunma sanayi sektörü çalışmalarını kişisel himayem altına aldım. Bu alana ciddi kaynak aktarılıyor. ATAK helikopterinin 12 tanesi şu an semalarda. ALTAY tankının seri üretimine başlanmak üzere. Kendi milli tüfeğimizin imalına başladık. Şu anda özel sektörümüz insansız hava aracı üretiyor. Şu anda testler başladı. Sanayi sektörümüzde dışa bağlılığımızı yüzde 80'den yüzde 40'a indirdik. Hedef bunu adeta sıfıra indirmektir. Bağımlılıktan kurtulduğunuz anda caydırıcı olursunuz. Türkiye kendi sorunlarını, kendi çözmek zorundadır. Hangi işimizin çözümünü başka birilerine havale ettiysek o iş bizim ayağımıza bağ olmuştur.

COĞRAFYAMIZDA DEVLET VE MİLLET VARLIĞIMIZ BİN YILI BULDU

Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz. Buna dikkat edin. Biz tarihimizden ibret alıyor ve eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Terörle mücadelemizi teknoloji, istihbarat ve stratejisiyle kendimizi yürütüyoruz. Ekonomide IMF ve çetelerini bir kenara bırakıp kendi kalkınma programlarımızı hayata geçirdik. IMF şimdi bizden para istiyor. Biz de 'evet size verebiliriz' dedik. Elbette layüsel olmadığımızın farkındayız. Birçok alanda diğer ülkelerle hareket etmemiz gereken noktalar bulunduğunu unutmuş değiliz. Özellikle müttefiklerimizle ilişkilerimizi gözetiyoruz. Ama mutlaka kendi projelerimize öncelik veriyoruz. Kut'ül Amare savaşının üzerinden geçen bir asra rağmen işgal kuvvetlerii İstanbul'daki bürolarında 'Kut'u unutma' tabelasını asmışlardı. Elde ettiğimiz her başarı bizi tarihe gömmek isteyenlere en büyük cevabızdır. Yeni nesillere tüm tarihimizi unutturmamak için her gün daha çok çalışacağız. Biz devletler kurmuş, tarihi böyle yazmış bir milletiz. Coğrafyamızdaki devlet ve millet varlığımız bin yılı buldu. Geçmişimizi bilmeyince önümüze çıkan veya çıkartılan sorunlar karşısında ne yapacağımızı bilmiyoruz. Terör eylemleri, canlı bomba saldırıları, paralel yapılanmasının ihanetleri bunlardan biridir.

KOMİSYONU İŞGAL EDENLER İŞGAL KUVVETLERİ GİBİYDİLER

Karşımızdaki terör örgütü sadece elihi silahlı 5-10 bin militandan oluşmuyor. Bu örgütü asıl cesaretlendiren ve yaşatan arkasındaki karanlık destektir. Paralel yapı yıllardır sırtından beslendiği bu millete ihanet ederek başka mahvillerin operasyonu aracı haline dönüşmüştür. Dokunulmazlık görüşmelerin görüşmelerinden terör örgütünün marşını söyleyen sözüm ona milletvekillerinin de onları kahraman edasıyla manşetlere taşıyan medyanın iplerinin kimlerde olduğu mâlumdur. Parlamentoda sözde milletvekilleri olarak oturumları ne hale getirdiklerini izlediniz. Komisyonda neler yaptıklarını, sıraların üzerinden nasıl atladıklarını gördünüz. Adeta oraları işgal kuvvetleri gibi kalkıp işgal etmeye ve oralarda danışmanlarına varıncaya kadar bu tür eylemler yapma girişiminde bulundu. Oradaki komisyon başkanı isteseydi oraya ne medya ne de danışmanları sokardı. Ama onlara özgürlük adına böyle bir alan açtı. Onlar kendilerine verilen bu verilen usulüne uygun şekilde kullanmadılar. Onlar bu milletin temsilcisi olmaya layık değildir. Türkiye demokratik bir devlet olduğu için bu meseleleri usülüne göre çözme gayretindedir. Esnekliği, sabrı ortaya koyarak her bakımdan örnek bir mücadele yürütüyoruz. Bizim inancımız, kültürümüz başka bir yönteme izin vermez.

- Kilis'te hayatını kaybetmiş tüm vatandaşlarımıza ve misafirlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Tabii ki bu saldırılara misliyle karşılık verilmiştir ve verilmeye de devam edilecektir. Kilis'teki vatandaşlarımızın da sabrına teşekkür ediyorum. Bunlar karşılıksız kalmayacak. Hiçbir saldırıyı karşılıksız bırakmadık karşılıksız bırakmayacağız. DAEŞ, en büyük zaiyatı Kilis'e yaptığı bu tür saldırılarda almıştır. Devam ederlerse daha da alacaklardır. Bir müslümana kula kul olmak yakışmaz. Biz kimsenin önünde eğilmeyiz. Sadece rabbimizin huzurunda eğiliriz...

GEZİ'DE BİZE NUTUK ÇEKENLER SERT MÜDAHALE YAPTILAR

Geçmişinde soykırımdan zulme her türlü ayıbı taşıyanların Türkiye edecekleri söz olamaz. İsveç'te bakana yapılanı gördünüz, bir bayan milletvekiline yapılanı gördünüz. Gezi olaylarında bize gösteri hakkı nutukları çekenler masum eylemleri bile sert bir şekilde bastırdılar. Terör örgütlerinin giderek küreselleşen tüm bu tehditleri karşısında, tüm ülkelerin en az Türkiye kadar dayanıklı ve dirençli olmalarını öğrenmeleri gerekiyor. Aksi takdirde dünya herkes için yaşamı zorlaşan bir hale gelecektir. Kilis ilimize Suriye tarafından sürekli taciz atışları yapıyor. Bu saldırılarda birçok vatandaşımız ve Suriyeli misafirlerimiz hayatlarını kaybettiler, şehit oldular. Kilis'e yapılan her saldırıya misliyle karşılık verilmiştir. Karşılık vermeye de devam edeceğiz. Türkiye'nin topraklarına, vatandaşlarına yönelik hiçbir saldırıyı karşılıksız bırakmadık, bırakmayacağız. DAEŞ en büyük zaiyatı Kilis'e yaptığı bu tür operasyonlarda ödemiştir. Buna devam ederlerse onlar daha çok zayiat verir. Terör örgütlerinin ülkemize yönelik tacizlerinin gerisindeki niyetleri çok iyi biliyoruz. Ama başaramayacaklardır. TBir Müslümana kula kul olmak yakışmaz. Biz sadece Rabbimizin huzurunda, rükuda eğiliriz, başka bir yerde asla.

YERLİ VE MİLLİ OLANLA HORMONLU İDEOLOJİLERİN SAVAŞI

Türkiye'nin bu vakur duruşunun gerisinde güçlü bir tarihi birikim var. Asırlardır bu topraklarda milletimizin, ülkemizin omurgasını teşkil eden değerlere, kesimlere saldırıp da varolan kimse olmamıştır. Anadolu ayrımcılığı, bozgunculuğu, ihaneti kabul etmez. Bu topraklarda ancak birliğe, beraberliğe, dayanışmaya, uhuvvete dayananlar kök salabilir, boy verebilir. Canlı bomba olup masum insanların hayatlarına kastedenler, çukurlarla mahallellerimizi harap edenler insanlıktan nasibini alamamışlardır. Son 200 yıllık bu topraklar yerli ve milli olanlarla buna karşı dayatılan hormonlu ideolojilerin çetin mücadelesine şahit olunuyor. Ülkemizi geri kalmışlıkla, fakirlikle terbiye etmeye kalktılar yine sonuç alamadılar. Şimdi yeni bir oyunu devreye sorkuyorlar, terörle canımızı yakıyorlar. Hırvatistan'da da, İİT zirvesinde de söyledim. 3 fitneden kurtulmamız lazım. Birincisi ırkçılık, ikincisi terör, üçüncüsü mezhepçiliktir. Bizi birbirimize bağlayan bağ İslâm'dır. Elhamdülillah müslümanız. Bizim en büyük gururumuz budur. Birbirimizi de severken zaten 'Ancak müminler kardeştir' emri ilahisinin gereği birbirimizin kardeşiyiz.

KİMSENİN KİMSEYE ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUR ÜSTÜNLÜK TAKVADADIR

Bu ülkede 30'u aşkın etnik unsur var. Biz birbirimizi yaradılanı severiz yaradandan ötürü anlayışı dolayısıyla severiz. Üstünlük ancak takva iledir, bunu böyle bilmemiz lazımdır. İnancımıza, tarihimize saldırarak hayat damarlarımızı kesmeye çalışıyorlar. Ekonomimizi hedef alarak bizi tedip etmenin hesaplarını yapmaya çalışıyorlar. Emin olun yine başaramayacaklar. Güvenlik güçlerimiz silahlarıyla, bombalarıyla tüm teröristleri açtıkları çukurlara gömerek ilçelerimizde mahallelerimizde sükuneti sağlıyorlar. Şu anda 1 il ve 11 ilçede bu çalışmalar devam ediyor. Zaman zaman canlı bombaların patladığı anlar oluyor. Ama aynı zamanda bu teşebbüslerin 50-100 tanesi de önleniyor. Bölgemizde sıkıntıya düştüğü için ülkemize düşen herkese kucak açacak onları barındıracak imkana sahibiz. Bugün Suriyelilerle ekmeğimizi suyumuzu paylaşıyoruz. 2/23 hedeflerimize ulaşmak noktasındaki kararlılığımızda en küçük bir gerileme, küçülme sözkonusu değildir. Bugün 2023 hedeflerimize ulaşma konusunda çok daha fazla ümitvar olacak şekilde bulunuyoruz.

AK SAKALLI DEDE VE AK SAÇLI NİNELERİMİZİN DUAISIYLA...

Yeni anayasa ve başkanlık sistemi olmak üzere milletimizin beklentisi olan çalışmaları bir an önce hayata geçirmeliyiz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Allah nasip ederse, inşaallah bunu 29 Ekim öncesine yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. Körfez Geçişi Osmangazi Köprüsü aynı şekilde. İnşallah onu da 26 Ağustos'a yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. Bu yıl içerisinde Avrasya Tüneli'ni, boğazın altından onu da açarak otomobiller Asya'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan Asya'ya geçecek. Bunların hepsi Türkiye için bu millet içindir. Onun için tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz. Bizim rabiamız bu. Bunu başaracağız. Bunların üzerinde yükselen bir Türkiye akamete uğramaz. 2018 inşallah dünyanın en büyük havalimanına Türkiye sahip olacak. İstanbul'da onu açtığımız zaman siz Türkiye'nin nasıl sıçradığını görün. 79 milyon vatandaşımızın tamamının refahını yükseltmeye yönelik atılımlara karar verdik. Terör örgütüne ve dış tehditlere rağmen güvenliğimizi en üst seviyede hızla sağlanacak. Türkiye ak sakallı dedelerimizin, ak saçlı ninelerimizin duaları sayesinde dimdik ayakta durmaya devam edecektir, hiç endişeniz olmasın.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bir müslümana kula kul olmak yakışmaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz