Avrupa ile 36 yıllık bir duvar kalkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2013’te Ankara Palas’ta araladığı ‘Türklere vizesiz Avrupa’nın kapıları, AB Komisyonu’nun aldığı kararla açıldı. Vizesiz Avrupa’nın Türkiye’nin ufkunu genişleten sosyal, siyasal ve ekonomik sonuçları da olacak...

Giriş Tarihi: 5.5.2016 11:34 Güncelleme Tarihi: 5.5.2016 11:34
Avrupa ile 36 yıllık bir duvar kalkıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu dün aldığı kararla, Schengen bölgesinde Haziran ayı sonuna kadar Türk vatandaşlarına vizenin kaldırılmasının yolunu açtı. AB Konseyi ve ilgili ülkelerce onaylanmasının ardından, Haziran ayından itibaren Türk vatandaşları İngiltere, İrlanda ve Danimarka hariç Avrupa ülkelerine vizesiz olarak seyahat edecek. Uzmanlara göre bu durum, 12 Eylül 1980 darbe sürecinden beri Türkiye ve Avrupa arasında örülen 36 yıllık bir duvarın kalkması demek.

BAŞVURU 1 HAZİRAN'DA

Avrupa Komisyonunun '72 kriterden 67'sini yerine getiren Türkiye'ye vizelerin kaldırılmasını isteyen' raporu, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi'ndeki oylamanın ardından uygulamaya girecek. Oylamaya katılan üye ülkelerin en az 16'sını ve nüfusun en az yüzde 65'ini temsil eden yüzde 55'lik oy, vizenin kalkması için yeterli olacak. Yani Kıbrıs gibi ülkeler, tek başına kararı veto edemeyecek. Raporda, Türkiye'den parmak izi bilgisinin de yer aldığı biyometrik pasaportların çıkarılması, Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanması ve terörle mücadele kanununda da düzenlemeler gibi talepler de yer aldı. 1 Haziran'dan itibaren mevcut pasaportlarını yenileyebilecek Türk vatandaşları, pasaport harcı değil ancak cüzdan parası ödeyecek.

ASIL REKABET ŞİMDİ

Türk vatandaşları 12 Eylül darbe sürecine kadar AB'ye vizesiz seyahat edebiliyordu. Şimdi, Türkiye ile Avrupa arasında 36 yıllık bir duvar kalktı. Darbeden kaçan AB'ye on binlerce sığınmacı Türk, vize sürecini başlattı. Kararı değerlendiren Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi ve AB uzmanı Prof. Dr. Harun Gümrükçü, "Türkiye'nin ufku açılacağını" söyledi. Prof. Gümrükçü, "Türk vatandaşları, 1953'ten itibaren Avrupa'ya vizesiz gidebiliyordu. 1980'den itibaren, 12 Eylül sürecindeki sığınmacı göçü gerekçesiyle AB, Türkiye'ye vizeye başladı. O dönemki yönetim, buna gerekli itirazı yapamadı. Vize, Türk sanayisinin rekabet gücünün önünü kesmek için bir araçtı. Şimdi, rekabet anlamında işverenin önü açılıyor. Türk insanının ufku açılacak. Gereksiz vize ücretinden kurtuluyor" diye konuştu.

AB Komisyonu'nun yaptığı toplantıda Türk vatandaşları için Schengen bölgesinde Haziran ayı sonuna kadar vizenin kaldırılması kararı alındı.

SÜRECİ ERDOĞAN BAŞLATMIŞTI

Vizesiz Avrupa süreci, 16 Aralık 2013'te Ankara Palas'ta başladı. O gün "Türkiye-AB Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni ile Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması"nın mimarı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün 16 Aralık 2013; Türkiye ile AB ilişkilerinde gerçek anlamda bir milat oluşturuyor... Bugün attığımız karşılıklı imzalarla, vatandaşlarımıza vizesiz seyahat başlıyor. Bir yol haritası üzerinde mutabık kalındı. Türkiye Geri Kabul Anlaşmasını imzaladı. Üç, üç buçuk yıl gibi bir sürede vizesiz Avrupa seyahati başlamış olacak" demişti. Suriye göçmen krizi ise süreci 4 ay erkene çekti.

TÜRKİYE SÖZÜNÜ TUTTU SIRA AVRUPA'DA

Eski uygulamaları nedeniyle AB'ye Türkiye'de şüpheyle bakıldığını belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise şunları söyledi: "AB sözünde durarak Türkiye'deki vatandaşlarımızın şüpheyle yaklaşımını da ortadan kaldırabilir. O güven tekrar tazelenebilir. Şu an geldiğimiz noktada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avrupa ülkelerine, Schengen vizesi bölgesine vizesiz seyahati hak ediyor. Türkiye sözünde duran bir ülkedir. AB'nin de sözünde durması lazım."

STAR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa ile 36 yıllık bir duvar kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz