FETÖ’yü akladı

Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansal destek sağladığı gerekçesiyle tutuklanan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Halit Dumankaya'yı serbest bırakan Anadolu 3. Sulh Ceza Hâkimi Murat İşleyen, örgütün geçmişteki eylemlerini aklamaya yönelik skandal bir karara imza attı.

Giriş Tarihi: 25.5.2016 09:27
FETÖ’yü akladı

İşleyen, "Dumankaya çekleri verdiği tarihte FETÖ/PDY bir terör örgütü olarak tanınmıyordu" diyerek, paralel örgüte ilişkin yürütülen diğer tüm davalara emsal oluşturmaya çalıştı. Savcı ise Dumankaya'nın da aralarında bulunduğu 6 kişinin serbest bırakılmasına itiraz etti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu'nda görevli savcı, itiraz gerekçesinde hâkimin mesai bitimi sonrası tutuklu incelemesi yaparak tahliye kararı verdiğini belirtti. Savcılığın itiraz dilekçesi özetle şöyle:


Eylemler 2007-2008'de gerçekleştirildi. Bu tarihte terör örgütü olmadığı yönünde imada bulunmuş. Kurulan veya kurulmakta olan terör örgütü, bir anda ortaya çıkmadı. Örgütün altyapısı, bu tür usulsüz işlemler yapılarak finanse edildi.
Teftiş raporları incelemesinde, şüphelilerden alınan çeklerin üzerinde "burs, himmet, zekât" gibi ibareler tespit edildi. Raporlarda bu paraların FETÖ/PDY'ye gönderildiği ve bu örgüt için kullanıldığı açıkça yazılı.
Hâkimlik, gizli tanık ifadelerini inceleseydi Dumankaya ve çocuklarının FETÖ/PDY ile ticari iş ilişkisi içinde bulunduğu, hatta terör örgütü ile bağlantılı olduğu bildirilen Süleyman Şah Üniversitesi'nin arazisinin temini ve bu üniversitenin inşaat işlerinin şüpheli Dumankayalar'a ait şirket tarafından yapıldığının açık ve net olduğunu görecekti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’yü akladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz