Dışişleri: Avrupa'da İslam karşıtlığından endişeliyiz

Dışişleri Bakanlığı, Solingen saldırısının 23'üncü yıl dönümüyle ilgili Avrupa'da son dönemde artan ırkçılık ve İslam karşıtlığından endişe duyulduğunu belirterek, "Avrupa'da son dönemde ciddi boyutlara ulaşan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığından duyduğumuz endişeyi bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Başta siyasetçiler olmak üzere, omuzlarında toplumsal sorumluluk bulunan kamuoyuna mal olmuş şahsiyetleri, toplumları huzursuzluğa sevkedecek, ayrıştırıcı ifade ve tutumlar yerine, birleştirici söylem ve eylemlerde bulunmaya davet ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Giriş Tarihi: 29.5.2016 14:18 Güncelleme Tarihi: 29.5.2016 14:18
Dışişleri: Avrupa'da İslam karşıtlığından endişeliyiz

Dışişleri Bakanlığı, Solingen saldırısının 23'üncü yıl dönümü hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Almanya'nın Solingen şehrinde, 29 Mayıs 1993 tarihinde öldürülen 5 Türk vatandaşı anılarak, şöyle denildi:

"İSLAM KARŞITLIĞINDAN DUYDUĞUMUZ ENDİŞEYİ BİR KEZ DAHA VURGULAMAK İSTİYORUZ"

"29 Mayıs 1993 tarihinde, Almanya'nın Solingen şehrinde, yabancı düşmanı/ırkçı bir grup tarafından kundaklama sonucu evleri yakılarak katledilen beş vatandaşımızı, sözkonusu saldırının 23. yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz. Bu vesileyle, özellikle Avrupa'da son dönemde ciddi boyutlara ulaşan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığından duyduğumuz endişeyi bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

"BU TÜR ELİM HADİSELERİN TEKRAR YAŞANMAMASINI TEMENNİ EDİYORUZ"

Bu tür elim hadiselerin tekrar yaşanmamasını temenni ediyoruz. Bu çerçevede, başta siyasetçiler olmak üzere, omuzlarında toplumsal sorumluluk bulunan kamuoyuna mal olmuş şahsiyetleri, toplumları huzursuzluğa sevkedecek, ayrıştırıcı ifade ve tutumlar yerine, birleştirici söylem ve eylemlerde bulunmaya davet ediyoruz."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri: Avrupa'da İslam karşıtlığından endişeliyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz