Erdoğan: Terör örgütü en büyük darbeyi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığında düzenlenecek Burgazada korvetinin denize indirilmesi ve Kınalıada korvetinin ilk kaynak törenine katıldı. Erdoğan, "Terör örgütü yurt içinde ve yurt dışında örgüt en büyük darbeyi aldı. İçeride ve dışarıda 7600'den fazla terörist etkisiz hale getirildi. Mağaraları, karargahları yok edildi. Bölgede destan yazan tüm güvenlik birimlerimizi tebrik ediyorum." dedi.

Giriş Tarihi: 18.6.2016 15:38
Erdoğan: Terör örgütü en büyük darbeyi aldı

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Savunma sanayi açısında çok önemli iki töreni bir arada gerçekleştiriyoruz. Burgazada Korveti'ni denize indireceğiz, Kınalıada Korveti'nin kaynak törenini yapacağız.

Bunlar 8 gemiden oluşan MİLGEM projesinin 3. ve 4. gemilerini oluşturuyor. Başbakanlığım döneminde attığımız bu adımın neticelerini görmek mutluluk veriyor. Daha önce iki gemimizi bitirmiş, donanmamıza sunmuştuk. Bu gemilerimiz birçok tatbikatta donanmamızı temsil ettiler, göğsümüzü kabarttılar. Öncelikle iki projenin de hayırlı olmasını diliyorum. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Artık icra konseyinin başında başbakanımız gemi inşa mühendisi olarak bulunuyor. Çok daha seri olarak bu üretimleri yapmamız lazım. Bu imkana bu güce Türkiye sahip. Biz artık yüzde 60'la yetinemeyiz. En önemli adımlarımızdan birisi kendi gemilerimizdeki makineleri de üretmemiz suretiyle bu süreci hızlandırmamız gerekiyor. Burgazada'yı indiriyoruz. Arkadan Kınalıada'yı diğer arkadaşlarına yetiştirmemiz gerekiyor.

SERT-YUMUŞAK GÜÇ UNSURLARI

Türkiye savunma sanayi alanında kendine yeter ülke olma yolunda ilerliyor. 30 Nisan'da Deniz Kuvvetlerimiz için tarihi nitelikli bir projenin adamını atmıştık. Anadolu'nun tamamlanmasıyla ülkemiz çok farklı bir lige yükselecek. Ülke güvenliğimiz açısından önemli olan bu projelerin sayısını artırmamız gerekir. Artık biz kendi uçak gemimizi yapacak hale geleceğiz. Türkiye kendi uçak gemisine de sahip olacak. İnanırsanız, azmederseniz başarırsınız.

Tarih boyunca farklı medeniyet ve kültürlere evsahipliği yapmış bu bölge bir açık hava müzesidir. Anadolu'nun, Ortadoğu'nun tarihi okunmadan dünya tarihinin kavranması mümkün değildir. Bu topraklar aynı zamanda devletler mezarlığıdır. Güçlü olmayan devletler yıkılıp gitmiştir. Osmanlı Devleti bunun en güzel örneğidir. Sert güç unsurlarıyla birlikte, yumuşak güç unsurlarına sahip olan devletler kalıcı izler bırakabilmiştir. Sert güç imkanlarını hafife almak felakete zemin hazırlamaktadır. Hiçbir ülke askeri alanda güçlü olmasam da olur diyemez. Ya da tam aksi de olmaz. İnce bir siyasetle harekete geçirmektir. İnsanların zihnine ve duygularına aynı anda hitap etmeyi başarmamız gerekiyor. Bir devlet gücü kem gözlere korku salarken, umudunu kendine bağlayanları da koruyabilmelidir.

"7 BİN 600 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Türkiye 30 yılı aşkın bir süredir bölücü terör belasıyla başa çıkmaya çalışıyor. Çok farklı yöntemler denendi. Askeriyle, polisiyle, istihbaratçı ve korucusuyla canları pahasına teröristle mücadele etti. Siyasi irade ve hükümetler de üzerine düşenleri yapmanın peşinde oldu. Son bir yıl ise bu sürecin en kritik dönemini oluşturmaktadır. Halkın desteği de devletin yanında yer almıştır.

2009 yılından itibaren farklı isimlerle hayata geçirdiğimiz reformlar sorunun kaynağının terör örgütü olduğunu gösterdi. Halkımız tarihi nitelikli yatırımları tecrübe etti. Terör örgütünün ise yokluk ve yoksulluk için çalıştığı iyice anlaşıldı. Güvenlik birimlerimizin ilk günden itibaren koordinasyon ve hukuk içinde yürüttüğü operasyonlar örgüte büyük darbe vurdu. Örgüt tarihinin en büyük hezimetini yaşadı. İcra edilen operasyonlar sonucunda 7 bin 600'ün üzerinde terörist etkisiz hale getirildi. Askerinden, polisine, istihbaratçısından, korucusuna kadar destan yazan güvenlik birimlerimize tebriklerimi iletiyorum.

2002 yılında Türkiye savunma sanayinde yüzde 80'ler civarında dışa bağımlıydı. Bugün bu oranı yüzde 40'lar seviyesine düşürmüş durumdayız.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Terör örgütü en büyük darbeyi aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz