Gazze’de sevinç

Türkiye ile İsrail arasında, ‘Mavi Marmara’ krizinin ardından 6 yıldır süren müzakerelerde çerçeve mutabakata varıldı. Bu gelişme İsrail ablukası altında yaşayan Gazze’de de coşkuyla karşılandı

Giriş Tarihi: 27.6.2016 11:04 Güncelleme Tarihi: 27.6.2016 11:30
Gazze’de sevinç
Türkiye ile İsrail, İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleştirilen görüşmelerde, diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda mutabakata vardı. Konuya ilişkin taslak anlaşma ve mutabakat metinleri de hazırlandı. Anlaşmanın ise bugün imzalanması bekleniyor. İsrail, Mart 2013'te Türkiye'nin ilk talebini karşılayarak, tarihte ilk kez yabancı bir devletten özür dilemişti. Üst düzey bir Türk yetkiliden edinilen bilgiye göre, mutabakat kapsamında Türkiye'nin diğer iki şartı da kabul edildi. İsrail, "Mavi Marmara" saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine 20 milyon dolar tazminat ödemeyi ve Türkiye'nin Gazze'deki insani duruma müdahalesini kabul etti.

YARDIM SEFERBERLİĞİ
Mutabakat çerçevesinde Türkiye, Gazze'ye insani yardım dahil sivil amaçlı malzemelerin girişini sağlayacak ve altyapı yatırımlarını gerçekleştirecek. Gazze halkının kullanımı için konutlar inşa edilecek ve 200 yataklı Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi en kısa zamanda hizmete alınacak. Gazze halkının en acil ihtiyaçları olan elektrik ve içme suyu sorunu çözülüyor. Gazze'ye verilen elektrik ve su miktarı artırılacak. Yeni santraller yapılacak. Bu kapsamda, Gazze'nin yanı sıra Türkiye'nin Batı Şeria'ya yönelik öngördüğü Cenin Sanayi Bölgesi gibi kapsamlı projelerin hayata geçirilmesi kolaylaşıyor.

HAMAS KONU EDİLMEDİ
İddiaların aksine mutabakatta, Hamas ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmuyor. Üst düzey yetkili, Türkiye'nin Filistin devletine ve halkına güçlü desteğinin aynı şekilde süreceğini de vurguladı. İsrail ile sağlanan uzlaşmanın, 31 Mayıs 2010'dan beri sergilenen ilkeli ve kararlı tutum sayesinde kazanılmış bir diplomatik başarı olduğunu kaydetti. Türkiye'nin tüm şartları kabul edildiğine dikkan çeken yetkili; Filistin halkının koşullarının iyileştirilmesi için tarihi bir adım atıldığını, Mavi Marmara şehitlerimizin arzuladığı şekilde Gazze'ye insani yardım yapılmasının yolu açıldığını söyledi.

YILDIRIM AÇIKLAYACAK
Başbakan Binali Yıldırım da bugün saat 13.00'te Çankaya Köşkü'nde konuya ilişkin açıklama yapacak. Bu arada Türkiye'nin Gazze halkına yardımlarının Ramazan Bayramı öncesinde başlayacağı, bu kapsamda gemilerin de yola çıktığı öğrenildi.

MÜJDEYİ ERDOĞAN VERDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Erdoğan, Abbas'a Türkiye ile İsrail ilişkilerini normalleştirmeye yönelik müzakerelere ilişkin bilgi verdi. Erdoğan'ın, Gazze'deki insani durumun iyileştirilmesi hususunda İsrail'le mutabakat sağlandığını da belirttiği öğrenildi. Abbas'ın da gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiği bildirildi. Erdoğan, İstanbul'da kabul ettiği Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal'e gelişmeler hakkında bilgi vermişti.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze’de sevinç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz