Ağbal yeni düzenlemenin ayrıntılarını açıkladı

Bakan , borçların yapılandırılmasına ilişkin ayrıntıları canlı yayında açıkladı. Ağbal yapılacak yeni düzenlemeyle 50 TL'nin altında kalan tüm borçların silineceğini açıkladı. İşte 1.2 milyar TL'lik borç yapılandırmasının ayrıntıları...

Giriş Tarihi: 5.8.2016 10:57 Güncelleme Tarihi: 5.8.2016 12:20
Maliye Bakanı Ağbal yeni düzenlemenin ayrıntılarını açıkladı

Maliye Bakanı Naci Ağbal canlı yayında borçların yapılandırılmasına ilişkin yeni düzenlemeyle ilgili ayrıntıları açıkladı.

Öğrenim kredisi borçları kanun kapsamında ödenebilecek. Belediyeye ait olan borçlar da yapılandırılacak. Emlak Vergisi borçları, Çevre Temizlik Vergisi borçları var. Bunlar bildiğimiz borçlar. Belediyelere Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi borçları olanlar yararlanabilecek.

50 TL'NİN ALTINDAKİ BORÇLAR SİLİNECEK

50 TL'nin altındaki borçları siliyoruz. Yani 29 milyon dosyada borç silinecek. Kanun kapsamındaki alacaklar büyük oranda 1.000 TL altında. 2011 yılından önceki dönemlere ait borçlarından mutlaka vatandaşlarımız kurtulacak. 1.2 milyar liralık bir kamu alacağından vazgeçiyoruz.

O BORÇLARA 5 YIL TAKSİTLENDİRME

Yaptığımız düzenlemede tarımsal amaçlı kooperatiflerimizin tarım bakanlığından kullandığı krediler var. Burada kooperastiflerimiz bu kanun kapsamında borçlarını yeniden yapılandırabilecek. 5 yıl taksitlendirme imkanı getirdik. Yılda bir kez ödeyecekler. Ayrıca herhangi bir şekilde faiz almayacak. Tarımsal amaçlı kooperastiflerimizin Bakanlığa olan borçları için önemli...

Organize Sanayi bölgelerinin, küçük sanayi sitelerinin bilim sanayi bakanlığına olan borçları da yapılandırılıyor.

Orman köylülerinin borçları da 5 yıl boyunca taksitlendirilere yapılandırılacak.

MESLEK ÜYELERİNİN KURULUŞLARA OLAN BORÇLARI DA YAPILANDIRILIYOR

Gördüğünüz gibi bütün işletmelerin kamuya olan borçlarını yapılandırmak suretiyle önemli bir kolaylık sağlamış bulunuyoruz. Yine meslek üyelerimizin de meslek kuruluşlarına olan aidat borçlarını yapılandırıyoruz.

'na borçlu 3 milyon iş veren var. Bu prim borçlarını yapılandırma imkanına kavuşacak vatandaşlarımız. Hem alacaklar yeniden yapılandırılacak hem de gecikme cezalarını almaktan vazgeçiyoruz.

GSS BORÇLARI

Bir önemli konuda ile ilgili. GSS 'li olup bugüen kadar gelir testi yapmayan kişiler bu kanun yayınlandıktan sonra 4 aylık süre içinde gelir testine başvurursa eğer şartlr da uygun olursa GGS primlerini telkin edeceğiz. Vatandaşlara çağrıda bulunuyorum gelir testini yaptırın. Eğer gelir testi sonucunda geliriniz asgari ücretin üçte birinden düşükse vatandaşımız GSS primi ödemiyor.

Devlet olarak biz sizin bütün sağlık harcamalarınızı karşılıyoruz. Müracat yapılmayınca daha yüksek bir gelir aldığını düşünerek primi yüksek sayıyoruz.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliye Bakanı Ağbal yeni düzenlemenin ayrıntılarını açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz