Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Konstantin Sarayı'nda bir araya geldi. İki liderin görüşmesi 1 saat 45 dakika sürdü. Görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Görüşmeye ilişkin bilgi veren bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi "İki taraf da ilişkileri ileriye götürme konusunda kararlı olduğu" bilgisini aktardı.

Giriş Tarihi: 9.8.2016 14:20 Güncelleme Tarihi: 9.8.2016 17:31
Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin görüşmesi

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinden sonra ilk kez biraraya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki tarihi görüşme görüşme başladı. Tam 268 gün sonra bir araya gelen iki liderden ortak mesajlar geldi.

15 temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ilk arayan lider olduğunu hatırlatan Putin, "Anayasaya karşı olan her türlü darbe girişiminin karşısındayız ve karşısında olacağız" dedi.

"NORMALLEŞME HER İKİ ÜLKE HALKLARININ DA YARARINA"

Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmede şunları kaydetti: Geçen sene kasım ayında Rus askerlerin öldürülmesinden sonra ilişkiler düşük seviyeye alçaldı. Türkiye'deki iç politikada yaşanan zor duruma rağmen, Rusya'ya gelmeniz her iki tarafın da ilişkilerde normalleşme istediğinin bir göstergesidir. Ticari ve ekonomik ilişkilerimizin yeniden kurulması ele alınacaktır. Tekrar bu fırsatı yakaladığımız için çok seviniyorum. Bu görüşme (normalleşme) her iki ülke halkının da yararına. İlişkilerimiz benzersiz nitelik taşıyordu. Darbe kalkışmasından sonra Erdoğan'ı ilk arayanlardanım. Her türlü darbe girişiminin karşısındayız.

"BÖLGENİN BİZDEN SİYASİ BEKLENTİSİ VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinde Türk-Rus ilişkilerinin önemine değinerek, "İnanıyorum ki şimdi attığımız ve atacağımız bu adımlarla çok daha farklı bir sürecin içerisine gireceğiz. 15 Temmuz darbe girişiminin ertesinde sizlerin lider noktasında bizi arayışı hem tüm heyetimizi hem de halkımızı mutlu etmiştir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

Aslında planlanan görüşme G-20 zirvesiydi. Türkiye ve Rusya ilişkileri çok olumlu bir sürecin içine girmişti. Büyük hedefler belirlediğimiz bir süreçti. İnanıyorum ki atacağımız adımlarla çok daha farklı bir sürecin içine gireceğiz. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ardından aramanız bizi mutlu etti. Bu ziyaretle beraber, sırası bizde olan üst düzey istişare konsey toplantılarına da başlayacağımız için çok mutluyuz. Aramızda masada olan birçok ikili ilişkilerimiz var, bölgenin siyasi olarak bizlerden beklentileri var. İnanıyorum ki dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır. Bölgenin siyasi olarak bizlerden beklentileri var. İnanıyorum ki dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov da hazır bulundu.

İki lider, baş başa görüşmenin ardından, heyetler arası çalışma yemeğine katılacak. İki liderin, yemeğin ardından ortak basın toplantısı düzenlemesi planlanıyor.

BAŞ BAŞA GÖRÜŞME 1 SAAT 45 DAKİKA SÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in 1 saat 45 dakika süren baş başa görüşmeleri sona erdi. Heyetler arası görüşme sürüyor.

"GÖRÜŞMELER OLUMLU SEYREDİYOR"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bugün St. Petersburg kentinde yapılan görüşmeye ilişkin bilgi veren bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi şunları söyledi:

*Türkiye ve Rusya arasında ilişkilerin normalleşmesi konusunda açık bir uzlaşı var

*Erdoğan ve Putin görüşmesinin ardından genel hava son derece olumlu

*İki taraf da ilişkileri ileriye götürme konusunda kararlı

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin görüşmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz