Rusya ile ikinci bahar

Uçak krizi yaralarının sarıldığı Erdoğan- zirvesinden‘ekonomik ve siyasi ilişkilere kaldığı yerden devam’mesajı çıktı. İki lider işbirliğini 2015’ten daha ileriye taşıma konusunda mutabık kaldı. Tarihi görüşme Batı’yı ürkütürken, Brüksel’in sinirlerini bozdu.

Giriş Tarihi: 10.8.2016 09:44 Güncelleme Tarihi: 10.8.2016 09:52
Rusya ile ikinci bahar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir dün St. Petersburg'taki tarihi Konstantin Sarayı'nda bir araya geldi. Tüm dünyanın merakla takip ettiği zirvede 'birlik ve kararlılık' mesajı verildi. Görüşmede Putin'e böyle bir hassas dönemde randevu vermesinden dolayı teşekkür eden Erdoğan, "Aslında planlanan malum G20 Zirvesi'ydi. Tabii o nahoş olaydan sonra, bunun böyle süratle bir araya gelmemize vesile olması sebebiyle bundan dolayı gerçekten teşekkür ediyorum. Çünkü Türkiye-Rusya ilişkileri çok farklı bir olumlu sürecin içerisine girmiştir" dedi. "Önümüzde büyük hedefler belirlediğimiz bir süreçtir" diyen Erdoğan, şunları vurguladı: "İnanıyorum ki şimdi attığımız ve atacağımız bu adımlarla çok daha farklı sürecin içerisine gireceğiz. 15 Temmuz darbe girişiminde, ertesi gün sizlerin lider noktasında bizi arayışınız hem tüm heyetimizi hem de tüm halkımızı mutlu etmiştir." Cumhurbaşkanı şöyle devam etti: "Bu ziyaretle beraber, sırası bizde olan üst düzey istişare konsey toplantılarına başlayacağımız için çok mutluyuz. Aramızda masada olan birçok ikili ilişkilerimiz var. Bölgenin siyasi olarak bizlerden beklentileri var. İnanıyorum ki dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır."

İKİ HALK YARARINA

Erdoğan'ın ardından Putin söz aldı. Uçak krizinden önce iki ülke ilişkilerinin benzersiz bir seviyede olduğunu, bu olaydan sonra ilişkilerde düşüş yaşandığını ifade eden Rus lider, "Bugün Türkiye'nin iç siyasetinde yaşanan zor duruma rağmen buraya gelmeniz hepimizin ikili ilişkilerin normalleşmesini istediğinin bir göstergesidir. Bu da her iki ülke halklarının yararına olacaktır" diye konuştu. Darbe girişiminden sonra Erdoğan'ı arayan ilk liderlerden biri olduğunu hatırlatan Putin şunları vurguladı: "Burada bizim ilkesel tutumumuzu tekrar hatırlatmak istiyorum. Biz anayasaya aykırı olan her türlü girişimin karşısındayız. Sizin yönetiminizde Türk halkının bu sorunun üstesinden geleceğini umut ediyorum."

Putin'den jest Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ikili görüşmelerinin ardından heyetler arası çalışma yemeğine katıldı. Yemekte konukların önüne iki liderin tokalaşma karelerinin olduğu tabaklar konuldu.Suriye krizi için özel zirve

Tarihi görüşmede Esad masaya yatırılmadı. İki lider Suriye krizini 2,5 saat süren ikinci buluşmada değerlendirdi.

umhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin, tarihi görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Konuşmasına "Sayın Devlet Başkanı, değerli dostum, saygıdeğer bakanlar, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum" diye başlayan Erdoğan, şunları söyledi:

İLK YURTDIŞI ZİYARET

"Bildiğiniz gibi malum hadiseden sonra ilk yüz yüze görüşmemiz. Aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilk yurt dışı ziyaretimi de Rusya'ya gerçekleştirmiş oldum. İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere hatta ötesine taşınması hususunda iki taraf son derece kararlıdır. Siyasi, iktisadi ve beşeri alanlarda Türkiye-Rusya ilişkilerini olması gereken seviyelere taşıyacak kararları almış bulunuyoruz." Vizesiz rejimin tekrar yürürlüğe girmesi için gerekli adımların atılacağını belirten Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti: "Ankara Moskova hattını yeniden bir güven ve dostluk hattı haline getireceğiz. Özellikle darbe girişiminin ertesinde hemen Sayın Başkan'ın bizi araması psikolojik noktada bize yardım etmiştir. Türkiye - Rusya ilişkisi bölgesel barış, huzurun tesisi açısından da önemli. Kıymetli dostum Sayın Putin'le birlikte ikili temaslarımızı yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Biz Türkiye - Rusya ilişkilerinin geçmişe göre çok daha güçlendiğini düşünüyoruz. Değerli dostum Putin'e teşekkür ediyorum." 268 gün sonra gerçekleşen tarihi görüşme için Erdoğan'a teşekkür eden Putin de "Yapıcı bir görüşme oldu. Önceliğimiz krizden önceki duruma dönmek" dedi. Bölgesel ve ulusal konuların ele alındığını kaydeden Putin, şunları vurguladı:

TÜRKİYE İSTEKLİ

"Bizim ilişkimiz dahilinde çok farklı dönemler var. Trajik dönemler var ama strateji ve mantık öne çıkıyor. Türkiye'nin zor siyasi durumuna rağmen ziyaret fırsatı buldu. Bu gösteriyor ki Türk ortaklarımız ilişkileri yeniden inşa etmekten yana.İlişkimizi eski seviyesine çekmeyi planlıyoruz. Terörle mücadelede işbirliğini ayrıca görüşeceğiz."

2.5 SAAT SURİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus Devlet Başkanı Putin, düzenledikleri ortak basın toplantısının ardından Suriye konusunu görüşmek için tekrar bir araya geldi. Konstantinovski Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 2,5 saat sürdü.

'Hoş Geldiniz'

Erdoğan ile Putin, uçak krizinin ardından ilk kez yüz yüze geldi. Rusya lideri, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme imkanı bulduğum için çok memnun oldum. Hoş geldiniz" dedi. Erdoğan da "Dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümünde yardımcı olacaktır. Ben teşekkür ediyorum" karşılığını verdi. Zirvede ekonomik ve ticari ilişkilerin yeniden kurulması ile terörle mücadele konuları ele alındı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya ile ikinci bahar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz