’ dediler dağıttılar

Askeri bilirkişiden 15 Temmuz için ilk değerlendirme: ‘ var’ denilerek askerlere dağıtıldı. Komutanlar cuma günü tatbikat olmayacağından şüphelenmeliydi

Giriş Tarihi: 11.8.2016 10:21 Güncelleme Tarihi: 11.8.2016 11:15
‘Tatbikat’ dediler zırh delici mermi dağıttılar
SABAH'ın ulaştığı bilgilere göre, 15 Temmuz'da yaşananları A'dan Z'ye inceleyen askeri bilirkişi önemli tespitlerde bulundu. FETÖ darbe girişiminin en önemli iki ili Ankara ve İstanbul oldu. İstanbul'da bazı birliklerden askerler dışarı çıkarken, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri de FETÖ militanları tarafından kapatılmıştı. O gün darbeye karışan askerlere "bu akşam var" denilerek, hazırlık yaptırıldığı ortaya çıkmıştı.

CUMA GÜNÜ TATBİKAT OLMAZ

Akşam saatlerinde tatbikat yalanıyla hazırlık yaptırılan İstanbul'daki askerlere, lerin dağıtıldığı belirlendi. Zırh delici mermilerin de zırhlı güvenlik araçları ve sivil araçlar başta olmak üzere korunaklı binalara saldırı sırasında kullanılmasının amaçlandığı belirtiliyor. Bilirkişinin ilk değerlendirmelerinde ise TSK'daki tatbikatların cuma günü yapılmadığını, cuma günü genellikle bakım günü olduğuna dikkat çekerek, "Cuma günü tatbikat günü değildir, bakım günüdür. Zırh delici mermilerin dağıtılmasından ve cuma gününün seçilmesinden dolayı, komutanların bir tatbikat olamayacağından şüphelenmesi gerekirdi" değerlendirmesi yaptı.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Tatbikat’ dediler zırh delici mermi dağıttılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz