Demirciler Konağı restore ediliyor

Dilovası ilçesinde zamanında yaptırılarn Demirciler Konağı yeniden yapılandırılıyor.

Giriş Tarihi: 16.8.2016 11:11 Güncelleme Tarihi: 16.8.2016 11:12
Demirciler Konağı restore ediliyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, zamanında Süleymaniye Müderrisi Abdullah Şerif Ağa tarafından 1825 yılında Dilovası ilçesinde yaptırılan Demirciler Konağı'nın, en önemli tescilli sivil mimarlık örneği özelliği taşıdığı belirtildi.

KARAR ONAYLANDI

Süleymaniye Müderrisi Abdullah Şerif Ağa tarafından 1825 yılında yaptırılan konağın ilk olarak kamulaştırıldığı ifade edilen açıklamada, ardından hazırlanan rekonstrüksiyon projesinin Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandığı ifade edildi.

Konağın Kocaeli'nin önemli kültür mirası eserleri arasında gösterildiği dile getirilerek, "Sultan II. Mahmud zamanında Süleymaniye Müderrisi Abdullah Şerif Ağa tarafından yaptırılan konak, kalem işi bezemeleriyle bu sanatın en nezih örneklerini sergilemektedir. Saray Nakkaşçıbaşı tarafından yapılan kalem işlerinden sofa üzerinde yer alan celi sülüs yazı çeşidiyle Al-i İmran suresi 37. ayetten bir bölüm bulunmaktadır. Odaların tavanları pasalı ahşap tavan olup döşemeleri de ahşap kaplamadır. Güneybatı duvarı üzerinde bulunan mihrap içinde hayali İstanbul manzaralı duvar resmi olduğu düşünülen ve kapakları kalem işi süslemeli bir dolap bulunmaktadır." şeklinde yazılı bir açıklama yapıldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirciler Konağı restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz