’yı kurtaran ’cüye operasyon

17-25 Aralık’tan sonra 120 milyon $ bularak ’yı batmaktan kurtaran ’nün finansörlerinden Fatih Aktaş gözaltına alındı. Aktaş’ın şirketi Akfa Holding ile A101 arasında ‘irtibat’ bulundu. A101’in patronu Turgut Aydın da gözaltında

Giriş Tarihi: 17.8.2016 13:38 Güncelleme Tarihi: 17.8.2016 13:38
Bank Asya’yı kurtaran FETÖ’cüye operasyon
Fetullahçı Terör Örgütü'nün () 17-25 Aralık'taki operasyonundan sonra 'yı kurtarmak için 120 milyon toplayan Fatih Aktaş'ın sahibi olduğu Akfa Holding ve 51 şirkete operasyon düzenlendi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun'un yönettiği, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yürüttüğü operasyonda Fatih Aktaş ve eşi Yeliz Aktaş Kandilli'deki villalarında gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı çıkarılan 120 kişiden 84'ü de adreslerinde yakalandı.

40 MİLYON DOLAR HİMMET
Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) AKFA Holding'in FETÖ/ PDY'ye maddi destek sağladığını tespit etti. 2011-2015 yıllarına yönelik yapılan araştırmada holdingin, ABD merkezli Boğaziçi Atlantik Kültürel Dostluk Derneği, Kanada Türkiye Dostluk Derneği, Colegios De Education, Mediterraneo SL, Metropolitan Education, Brooklyn Amitiy School, The Respect Institute Inc. ve Wistom School gibi dernek ve kuruluşlara 40 milyon dolar tutarında usulsüz havaleler yapıldığı belirlendi. ÇALIŞAN HESABINDAN HAVALE
Aktaş'ın Bank Asya'ya el konulmasından sonra 'himmet' paralarının holding çalışanlarının hesaplarına yatırılarak bunun üzerinden yurtdışına havale ettiği de tespit edildi.

GÜLEN 'İN DOKTORUYLA PARA PAZARLIĞI
FETÖ'nün finansörü Akfa Holding'in sahibi Fatih Aktaş'ı kamuoyu 2014'te terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in doktoru Kudret Ünal ile yaptığı telefon görüşmesinden tanıyor. İnternete sızan ses kayıtlarında Ünal, Bank Asya'dan çekilen 300 milyon doları yerine koymak için işadamlarını harekete geçirmişti. Aktaş, 120 milyon dolar topladığını söylüyordu. Ünal ise işadamı Fatih Aktaş'ı 300 milyon dolar bulmak için ikna ediyordu.

EVİNDE KALAŞNİKOF ÇIKTI
Akfa Holding'in Ümraniye'deki merkezinde yapılan 11 saatlık aramada 6 adet 1 dolar ve FETÖ'ye yardım makbuzları bulundu. Öte yandan, Akfa Holding çalışanı Doç. Dr. M.F.P.'nin evinde kaleşnikof çıktığı öğrenildi.

SAYIN VE SUNGURLU DA LİSTEDE
Fatih Aktaş'ın yanı sıra gözaltına alınan isimler arasında Ferit Aktaş, İbrahim ve Hasan Sayın, Necati Erkan da yer alıyor.

TEKERLEKLİ SANDALYEYE OTURDU
Fatih Aktaş gözaltına alındıktan sonra hastaneye getirildi. Buradan çıkarken tekerlekli sandalyeye oturuldu. Aktaş'ın 1 ay önce kalça kemiğini kırdığı öğrenildi.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya’yı kurtaran FETÖ’cüye operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz