Alacahöyük’te 2300 yıllık gizli geçit bulundu

Hitit uygarlığının önemli merkezlerinden, Türkiye’nin “ilk milli kazı alanı” unvanına sahip Alacahöyük’teki arkeolojik kazı çalışmalarında, yaklaşık 2 bin 300 yıllık gizli geçit (potern) bulundu

Giriş Tarihi: 19.8.2016 10:55 Güncelleme Tarihi: 19.8.2016 11:07
Alacahöyük’te 2300 yıllık gizli geçit bulundu

Ankara Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmalarına başkanlık yapan Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Hititlerin dini başkenti olarak bilinen Alacahöyük'te, ilk kez 1907 yılında Osmanlı arkeoloğu Makridi Bey tarafından kazı çalışması gerçekleştirildiğini söyledi.

23 METREYE ULAŞILDI

Çınaroğlu, Alacahöyük'te 1935'te Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ve verdiği bir miktar parayla yeniden başlatılan kazıların yıllardır devam ettiğini belirtti.


Bu sezon kazı çalışmalarına yaklaşık 1 ay önce başladıklarını ifade eden Çınaroğlu, 8'i arkeolog 24 kişilik heyetle yürütülen çalışmayı eylül sonuna kadar sürdürmeyi planladıklarını dile getirdi.

Kazılarda bu sezon 2014'te açığa çıkarılan bir mabede yoğunlaştıklarını anlatan Çınaroğlu, çalışmalarda mabede açılan gizli bir tünelin ortaya çıkarıldığını bildirdi.

Hititlerin başkenti Hattuşaş'ta birden fazla gizli geçidin bulunduğuna dikkati çeken Çınaroğlu, şunları kaydetti: "Bulduğumuz bu yeni poternle, Alacahöyük'te de birden fazla poternin varlığı ortaya çıktı. Şu anda kazı çalışmalarımızı sürdürüyoruz ancak henüz sonuna ulaşamadık. Mabede açılan kapıdan başladık, surların sonuna doğru şehrin dışına çıkacak şekilde açmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 2300 yıllık bir potern. Şu ana kadar 23 metre uzunluğa ulaştık. Uzunluğun daha da artacağını düşünüyoruz. Burada daha önce ortaya çıkarılan potern gibi uzun bir geçide benziyor. Hem kazı ve hem temizlik çalışmalarımız devam ediyor. Sonunda ne çıkacak göreceğiz. Potern, hiç şüphe yok ki şehrin kalesinin üzerine oturmuş ve içine doğru girmiş. Buradaki mabette önceki yıllarda çivi yazılı bir tablet bulmuştuk. Tablette, kral rahiplere bir törende ne yapacaklarını sırasıyla anlatıyordu. Mabede açılan bu gizli tünelin de belki bir kutsal işlevi olabilir."

ÇORUM (AA)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Alacahöyük’te 2300 yıllık gizli geçit bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz