Konut alana devlet desteği sağlanacak

Devlet, konut alanları desteklemek amacıyla yeni bir çalışma başlattı.

Giriş Tarihi: 19.8.2016 13:49 Güncelleme Tarihi: 19.8.2016 13:49
Konut alana devlet desteği sağlanacak

Devlet, artık kendi adına ilk evini alanlara maddi destek sağlamayı planlıyor. Konut hesabı uygulamasına, 26 Ağustos'ta start verilecek. Bu tarihten itibaren bankada açtığı konut hesabında en az 3 yıl düzenli birikim yapıp ardından ev alanlara, devlet katkısı sağlanacak.

Hesabında 5 yıl boyunca 75 bin lira biriktirene, devlet de 15 bin lira ödeyecek. Bankalar, ise konut hesabı için hazırlıklarına devam ediyor. Bu destekten yararlanmanın şartları belirlendi.

HESAP NASIL AÇILACAK

Bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılması mümkün olabilecek. Konut hesabı ortak hesap olamayacak. Katılımcı birden fazla konut hesabı açtıramayacak.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK

Hesaba bir defaya mahsus olmak üzere açılış tarihinde üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilecek ve bu tutar 30 bin lirayı geçemeyecek. Konut hesabına düzenli ödeme yapılması gerekiyor. Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 lira, üst sınır 2 bin 500 lira olacak.

ÖDEMELERE ARA VERİLEBİLECEK Mİ

Katılımcının aylık ödeme planında bir dönem içerisinde en fazla 3 defa ödemeyi yapmama imkanı bulunuyor.

NASIL HESAPLANACAK

Devlet katkısının hesaplanmasında konut edinim tarihindeki birikim esas olarak göz önünde burundurulacak.

KATKI NASIL ALINACAK

Devlet katkısı, hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek. Katılımcı konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde bankaya müracaat edecek.

ŞARTLARI NELER

Katılımcının devlet katkısına hak kazanabilmesi için Türk vatandaşı olması ve tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması gerekiyor.

EŞTEN ALINABİLİR Mİ

Katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara devlet katkısı ödenmeyecek.

DEVLET KATKISI NE KADAR

Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'i (ödenecek tutar 13 bin lirayı geçemeyecek); 48-59 ay olanlar yüzde 18'i (ödenecek tutar 14 bin lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20'si (ödenecek tutar 15 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak. Buna göre; 5 yıl boyunca 75 bin lira biriktirene, devlet de 15 bin lira ödeyecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Konut alana devlet desteği sağlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz