Küçük kızın 'siyahi' isyanı: 'ye ders verdi!

'nin Charlotte kentinde siyahi bir vatandaşın tarafından öldürülmesinin ardından, küçük bir kızın kent meclisinde yaptığı konuşma, ABD gündemine damga vurdu.

Giriş Tarihi: 29.9.2016 12:12
Küçük kızın 'siyahi' isyanı: ABD'ye ders verdi!

Charlotte kentinde siyahi kız çocuğu Oliphant'ın kent meclisindeki ırkçılık karşıtı konuşması, gündemine damgasını vurdu.

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentinde in açtığı ateş sonucu bir siyahi Amerikalının hayatını kaybetmesinin ardından kent meclisinde konuşan 9 yaşındaki siyahi kız çocuğu Zianna Oliphant, dokunaklı ifadeleriyle ABD'nin ve dünyanın dikkatini polis şiddeti ve ırkçılığa çekti.

"Protesto yapmak zorunda olmamalıyız""Biz siyahi halkız ve kendimizi böyle hissetmemiz lazım. Babalarımızın ve annelerimizin ölmesi bir utançtır ve hatta onları bir daha göremeyeceğiz. Onların mezarına gitmek zorunda olmamız bir utançtır"


Oliphant, konuşmasında şunları söyledi:

" yapmak zorunda olmamalıyız çünkü bize yanlış muamelede bulunuyorsunuz. Bunu yapıyoruz çünkü yapmak zorundayız ve hakkımız var. Biz siyahi halkız ve kendimizi böyle hissetmemiz lazım. Babalarımızın ve annelerimizin ölmesi bir utançtır ve hatta onları bir daha göremeyeceğiz. Onların mezarına gitmek zorunda olmamız bir utançtır."


"Yüreğiniz sızlamadan bu konuşmayı izlemek imkansız"Oliphant'ın konuşması sosyal medyada Zianna'nın annesi Precious Oliphant ise daha sonra yaptığı açıklamada, kızının böyle bir hitaba hazırlanmadığını ve mecliste konuşmasının tamamen plansız bir gelişme olduğunu bildirdi.


Kaliforniya savcısı ve Demokrat Partiden ABD Senatosu adayı Kamala Harris de Oliphant'ın konuşmasını içeren videoyu, "Yüreğiniz sızlamadan bu konuşmayı izlemek imkansız. Zianna konuştuğun için çok cesursun." mesajıyla sosyal medyada paylaştı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük kızın 'siyahi' isyanı: ABD'ye ders verdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz