"'ta çalışmalar aralıksız sürüyor"

Azerbaycan devlet petrol şirketi 'ın Başkanı Rövnag Abdullayev ile SOCAR ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ı ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 30.9.2016 12:20 Güncelleme Tarihi: 30.9.2016 12:51
TANAP'ta çalışmalar aralıksız sürüyor

TARİHİ PROJELER GÖRÜŞÜLDÜ

Şirketten yapılan açıklamaya göre, görüşmede 'ın 'de yürüttüğü Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (), ilk özel sektör rafineri yatırımı olan STAR Rafineri ve Türkiye'nin tek petrokimya üreticisi olan Petkim ile ilgili gelişmeler ele alındı.

Abdullayev, görüşmede, 2008'de Petkim'i satın aldıktan sonra başladıkları projelere hız kesmeden devam ettiklerini, STAR Rafineri'nin yüzde 73'ünün tamamlandığını kaydetti.

TANAP'TA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Projenin öngörülen tarihte tamamlanarak devreye girmesi için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini ifade eden Abdullayev, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak olan TANAP'ta da çalışmaların aralıksız sürdüğünü bildirdi.

"TÜRKİYE'YE GÜVENİMİZ TAM"

Abdullayev, Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediklerini de belirterek, yaklaşık 20 milyar dolar tutarındaki yatırımlarının ülke ekonomisine duydukları güvenin bir kanıtı olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin istikrarlı büyümesiyle dünyanın önde gelen ekonomilerinden olduğuna işaret eden Abdullayev, TANAP'ın devreye girmesiyle birlikte enerjide de sayılı ülkeler arasına gireceğini vurguladı.

Abdullayev, yatırımlarının uzun soluklu projeler olarak sağlam ve kararlı bir şekilde devam ettiğini, tüm projelerin öngörülen takvim içinde hayata geçirileceğini aktardı.

SOCAR Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev ise Petkim'de üçüncü çeyrekte ulaştıkları başarılı performansın dördüncü çeyrekte de devam edeceğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
"TANAP'ta çalışmalar aralıksız sürüyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz