Bir kilosu 10 kilo ete eşdeğer!

Ağrı'da yetiştirilen ve astronot yiyeceği olarak bilinen kinoanın bir kilosu 10 kilo ete eşdeğer.

Giriş Tarihi: 7.10.2016 14:56
Bir kilosu 10 kilo ete eşdeğer!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılankinoanın Ağrı'da ekim alanı genişletilecek. Kilosu 10 kilo ete eşdeğer olan kinoanın dekarından bin lira gelir bekleniyor.

Ağrı'nın Tutak, Doğubayazıt ve Hamur ilçelerinde toplam 340 dekarlık alanda deneme amaçlı ekilen Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan kinoa, olumlu sonuçlar alınınca bölge çiftçisine umut oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Engin, yöredeki kinoa deneme üretimlerinde başarılı sonuçlar elde ettiklerini ifade ederek, "Kinoa normalde bulgur ve pirinç gibi tüketilen bir bitki. Ülkemizde farklı bölgelerde ekimi yapılmakta. Bulgur ve pirince göre gelir anlamında getirisi yüksek olduğu için çiftçilerimizle yoğun bir çalışmamız var. Çiftçiye ciddi bir kaynak olacak" dedi.

Kinoanın pazarlanması konusunda da çalışmaların devam ettiğini dile getiren Engin, "Çiftçilerin desteği ile 340 dekarlık kinoa ekim alanını genişleteceğiz. Yöremizde iklim ve koşullar kinoa üretimine müsait. Bu nedenle uzman arkadaşlarımız sahada ciddi çalışmalar yapıyor." diye konuştu.

AMERİKA, RUSYA VE JAPONYA'DAN YOĞUN TALEP VAR

Çiftçilerden ABDullah Öztürk, kinoanın yeni bir ürün olduğunu ve zamanla yaygınlaşacağını söyledi.

Kinoanın diğer tahıllara oranla yağ ve protein oranının daha yüksek olduğuna işaret eden Öztürk, şöyle konuştu:

"Kinoanın fiyatı da arpa ve buğday gibi tahıllara göre daha yüksek. Kinoayı satabileceğimiz yeni yerler açılıyor. Son iki yıldır kinoaya rağbet ediliyor. İlk defa ekmemize rağmen ürünümüzü almak isteyenler var. Kinoayı alternatif ürün olarak insanlar deneyebilir. bugün Güney Amerika'ya, Hollanda, Rusya, Kore ve Japonya'ya baktığınızda ürüne rağbet olduğunu görebiliyoruz. Doğu Anadolu'da en fazla ekimi Ağrı'da gerçekleştiriyoruz."

'DEKARINDAN BİN LİRA GELİR BEKLİYORUZ'

Bu ürünün yörede yaygınlaşacağına inandığı anlatan Öztürk, "Türkiye'de kinoanın merkezi Ağrı olabilir, yeter ki insanlar buna güvenip ekebilsin. Ürünün tohumunu daha analiz ettirmedik ama kalite anlamında da Türkiye genelinde en iyi Ağrı'da elde edileceğine inanıyorum." şeklinde konuştu.

1 KİLOSU 10 KİLO ETE EŞDEĞER!

Çiftçi Müslüm Bayram ise kinoanın bölge koşullarına uygun olduğunu belirterek, "Besin değeri ve karı fazla olduğundan zamanla buğday yerine de kinoa ekmeyi düşünüyorum. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğündeki mühendis arkadaşlar sayesinde bu ürünü ektik. Onlar bize çok yardımcı oluyor. Kinoanın dekarından bin lira gelir bekliyoruz." dedi.

Kinoanın 1 kilosu 10 kilo ete eşdeğer.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir kilosu 10 kilo ete eşdeğer!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz