:" Erdoğan'la Türk Akımı'nı gerçekleştirmek istiyoruz"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir 23. Dünya Kongresi'nde konuştu. Putin, "Erdoğan ve diğer ortaklarımızla Türk Akımı projesini gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 10.10.2016 16:18 Güncelleme Tarihi: 10.10.2016 16:37
Putin: Erdoğan'la Türk Akımı'nı gerçekleştirmek istiyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir , İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 23. Dünya Zirvesi'nde konuştu.

İŞTE PUTİN'İN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI;

Küresel ekonomideki zor koşullar yüzünden, enerji konferansı bize fırsat veriyor. Sorunları ve bunların küresel gelişime etkilerini ele almasını, yayılmasına fırsat vermektedir.

Bizim ortak görevimiz tüm insanların güncel enerji kaynaklarına işbirliği sağlamaktadır. 2 milyar insan erişimini yapıyor. Görüyoruz ki hidrokarbon enerji piyasalarındaki konjöktür çok değişti. Petrol fiyatlarının 2 katı düşmesiyle alternatif enerjiler öneriliyor.

YEŞİL ENERJİYE GİDİYORUZ AMA PETROL TÜKETİMİ DE ARTIYOR

İnsanlık gerçekten yeşil enerjiye doğru gitmektedir. Yenilenebilir enerjiye talep hızla artıyor. Özellikle sıvılaştırılmış enerjide üretiminin artırılması doğalgaz konusunda küresel anlama gelmektedir. 10 sene sonra sıvı doğalgaz hacmi borudaki hacmi aşacaktır. Ticaret daha da artacaktır. Yeşil enerjiye doğru gidiyoruz ama petrol ve doğalgaz tüketimi de artmaya devam ediyor.

HARCAMALAR DA ARTACAK

Önümüzdeki yıllarda petrol harcaması yüzde 26 olacak. Doğalgaz yüzde 24, biyo kaynaklar yüzde 10, atom enerji yüzde 10, diğer kaynaklar yüzde 5 olacak.

YENİ KAYNAKLAR KEŞFEDİLDİ

Yüksek petrol fiyatları sayesinde zorla çıkarılan petrolün gelişmesiyle yeni kaynaklara yol açmıştır. Uluslararası enerji takvimlerine göre 20-30 yıl sonra yine petrol ve doğalgaz ihtiyacımız olacak. Düşük fiyatlar sayesinde son 25 sene boyunca en uzun süre devam eden yatırım aktivitinin düşüşüne sebep oldu. Son 2 yılda petrol çıkarma yarım trilyon civarında düştü.

OPEC İNSİYATİFİNİ DESTEKLİYORUZ

Enerji açığı ve fiyatlarda dalgalanma gelecektir. Bu durum hem tüketici hem de üreticiyi etkileyecektir. Piyasa mekanizmasının bozulması anlamına gelmiyor. Petrol üretiminin kısıtlamasına birileri hazırdır. OPEC ülkelerinin insiyatifini destekliyoruz.

SERBEST TİCARETTEN YANAYIZ

İnanıyoruz ki kasımda piyasaya pozitif sinyal verecektir. Son 70 yılda yeni kaynaklarda azalma var. Bazı projeler toplu şekilde iptal ediliyor. Enerji açığı da yeni fiyat dalgalanmasını getiriyor. Kesin olarak serbest ticaretten yanayız.

Sınır ötesi sermaye, yeni teknoloji ve sanayiyi destekliyoruz. Bazı ülkelerin enerji kısıtlaması kabul edilemez özellikle de siyaset için.

YENİ KAYNAKLARA YATIRIM YAPIYORUZ

Bazı ülkeler işadamlarına avantajlı projeleri kapatın diyor. Bunu yaparken müttefiklik ve disipline atıfta bulunuyor. Enerji güvenliğini koordineli olarak sağlayabiliriz. Bu tür girişimde bulunan taraflar ortaklarını hiç düşünmüyor. Kendi çıkarlarına karşı hareket ediyor. Uzun sürecek ve sürdürebilir gelişmeye kalite sağlayacağız. Yeni kaynaklara yatırım yapıyoruz. Çıkarmaya da zor koşullarda da olsak devam ediyoruz.

GENİŞ DAĞITIM SİSTEMİ DEVREYE GİRDİ

Enerji piyasasına güvenli bir taraf olacaktır. Bizim ihracatımız sayesinde çok ülkenin gelişimi sağlanacaktır. AB'nin enerjinin bir kısmını biz sağlıyoruz. Mesela geniş dağıtım sistemi devreye girdi.

TÜRK AKIMINI ELE ALIYORUZ

Kuzey Akım var en güncel olarak. İkinci kısımda. Üzerine çalışıyoruz. Zirveye hazırlık çerçevesinde Türk Akımı'nı ele alıyoruz. Çin Japonya Hindistan'a da ihracata devam edeceğiz. Sayın Erdoğan ve diğer ortaklarımızla Türk Akımı projesini de gerçekleştirmek istiyoruz.

ORTAKLARIMIZLA ÇALIŞACAĞIZ

Aynı zamanda temiz enerjide de bulunuyoruz. Sera gazları üzerine çalışıyoruz. Keşiflerde bulunuyoruz. Eşitlik ilkeleri temelinde tüm ortaklarımızla çalışacağız. Başarılı çalışmalar dilerim. Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz.

TÜRK HALKINI TEBRİK EDİYORUM

şu anda büyük projeler için zor dönemlerden geçiyor. Son olarak Türkiye'de darbe girişimi oldu. Türk ını tebrik ediyorum.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin:" Erdoğan'la Türk Akımı'nı gerçekleştirmek istiyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz