Erzurum'da kadınlar ''a sahip çıktı

Erzurum'daki bir grup kadın, eskiden örtünmek için kullanılan koyun yününden üretilen ı çeşitli tekniklerle süsleyerek ayakkabıdan anahtarlığa, farklı ürünler üretiyor.

Giriş Tarihi: 12.10.2016 17:41 Güncelleme Tarihi: 12.10.2016 17:41
Erzurum'da kadınlar 'ehram'a sahip çıktı

Geçmişte kadınların örtünmek amacıyla kullandığı ehrama genç kızların artık rağbet göstermemesi sebebiyle harekete geçen bir grup kadın, koyun yününden dokunan ı çeşitli nakış teknikleriyle süsleyerek, ayakkabıdan cüzdana, kravattan cekete, masa örtüsünden anahtarlığa farklı ürünler üretmeye başladı.

Geçmişte özlikle Erzurum, Bayburt, Erzincan, Elazığ, Ağrı, Van ve Kayseri gibi illerde kadınlar tarafından örtünmek amacıyla kullanılan ve koyun yününden üretilen kumaşlardan yapılan ehram, halen söz konusu iller başta olmak üzere birçok kentteki kadınlarca geleneksel giysi olarak kullanılıyor.

''Pek çok alanda kullanım sağlanıyor''

Bu geleneksel kıyafetin yok olmaya yüz tutması üzerine, Erzurum'da bir süre önce Kuzeydoğu Kalkınma Ajansının (KUDAKA) desteğiyle "Dünya Turizmi Erzurum Ehramı ile Tanışıyor" projesi başlatıldı.

Ehramın tanıtılması ve kullanımının artırılması amaçlanan proje çerçevesinde halk eğitim kurslarında eğitim alan kadınlar, yine proje kapsamında kentte faaliyet gösteren (ERAKDAY) bünyesinde kurulan atölyede ehram üretmeye başladı.

Piyasaya sürülen bu ürünlerle ehrama adeta yeniden can veren kadınlar ehram kumaşları çeşitli nakış teknikleriyle süsleyerek, ayakkabıdan cüzdana, kravattan cekete, masa örtüsünden anahtarlığa kadar pek çok alanda kullanımını sağlayarak gelecek kuşaklara aktarıyor.

''Giyim, dekorasyon ve süslemeler yapıyoruz''

ERAKDAY Derneği Başkanlığını da yürüten el sanatları öğretmeni Hülya Saltuklu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ehramın tamamen yünden dokunan yöresel bir kumaş olduğunu belirtti.

Saltuklu, ehramın 18. yüzyıldan itibaren Erzurum ve çevresinde örtünmek amacıyla kullanıldığını hatırlatarak, ''Şu an ehram çok yaygın kullanılmıyor. Biz de bu sanatın unutulmaması için çalışma yaptık. Örtünmek için değilse de günün isteklerine uygun yeni ürünler tasarladık. Ehramı el sı bir kumaş olarak değerlendiriyoruz. Erkek, bayan giyimi, ev dekorasyonları, hediyelik eşyalar, süslemeler yapıyoruz. Yüne fazla rağbet olmadı. Biz saf yünü alıyoruz, kendimiz iplik ve ehram yapıyoruz. Bir ehramın maliyeti 150-200 lira. Ehramın üzerine de nakış ve el sanatı teknikleri uyguluyoruz."ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzurum'da kadınlar 'ehram'a sahip çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz