Devlet Başkanı : Amerika ile ilişkilerin bozulması bizim seçimimiz değil

Devlet Başkanı Vladimir , ABD ile ilişkilerin kötüleşmesinden endişe duyduklarını ancak bunun kendi seçimleri olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 12.10.2016 17:37
Rusya Devlet Başkanı Putin: Amerika ile ilişkilerin bozulması bizim seçimimiz değil

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da düzenlenen bir yatırım forumunda yaptığı konuşmada, "Biz de Amerika ile ilişkilerin bozulmasından endişeliyiz. Ancak bu bizim seçimimiz değil. Biz hiçbir zaman bunu amaçlamadık. Tersine Amerika gibi dünyanın önde gelen ekonomisine sahip büyük bir ülkeyle dostane ilişkilere sahip olmak isteriz." dedi.

ABD Başkanı Barack yönetimiyle diyalog kurmanın oldukça zor olduğunu belirten , "(Mevcuttaki) Bu bir diyalog değil, buna ancak bir tür dikte denebilir. Bu hemen her konuda böyle. Ancak biz diyaloğa ve uzlaşıya hazırız. İlişkilerin sağlanabilmesi için her iki ülkenin de birbirinin çıkarlarına saygı duyması gerekli." diye konuştu.

Putin, Amerika'da yapılacak başkanlık seçimlerine ilişkin de "Biz Amerikan halkının seçeceği her isimle çalışmaya hazırız. Ancak iç adaki mücadelede 'yı pazarlık kozu olarak kullanarak devletler arası ilişkilere zarar verilmemeli." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın veto ettiği Suriye tasarısı

Putin, Fransa'nın hazırladığı Halep'te bombardımanın durdurulması ve insani yardım gibi konuları içeren karar tasarısının, adeta Rusya'nın veto etmesi ve daha sonra Batı medyasında Moskova karşıtı söylem geliştirilmesinin BM Güvenlik Konseyi'ne sunulduğu ileri sürdü.

"Yaptırımlar Rusya'yı izole edemez"

Rusya'ya yönelik yaptırımların, ülkesini izole etmeyeceğini vurgulayan Putin, "Politik nedenlerden ötürü alınmış ekonomik kısıtlama kararları herkese zarar verir. Ancak bu yaptırımlar Rusya'nın önemli bir parçası olduğu küresel ekonomiye de zarar veriyor." ifadelerini kullandı.

(AA)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya Devlet Başkanı Putin: Amerika ile ilişkilerin bozulması bizim seçimimiz değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz