Dalgalı dönemi 'de başlıyor

ESAS KAZANÇTAN YÜZDE 3 KESİNTİ YAPILACAK

Giriş Tarihi: 26.10.2016 11:49 Güncelleme Tarihi: 26.10.2016 11:50
Dalgalı maaş dönemi 2017'de başlıyor

Zorunlu bireysel emeklilik kanununa göre, 45 yaşın altında çalışanlardan Ocak itibariyle her ayki e esas kazançlarının yüzde 3'ü kadar kesinti yapılacak. Prime esas kazanç sistemi ise Türkiye'de asgari ücrete endeksli yürüyor, 2016 yılı rakamlarına göre şu anki prime esas kazancın alt limiti bin 647 TL iken, üst limiti 10 bin 705 TL düzeyinde bulunuyor.

10 BİN 705 TL'NİN ÜZERİNDE OLURSA...

Prime esas kazançlar "asıl ücretler, kazançtan hisse şeklinde ödenen ücretler, primler, ikramiyeler, fazla mesai ücreti" gibi kalemlerden oluşuyor. Bu nedenle bir ay içinde çalışana yapılacak ödeme, bu yıl için üst limit olan 10 bin 705 TL'nin üstünde olursa; limiti aşan bölüm 2. ayın prime esas kazançlarına dahil ediliyor.

PRİMİN ÖDENMESİ GEREKİYOR

Bu dönemde ücret dışında ikramiye, prim gibi bir para ödenmişse sonraki ay içinde prime esas kazanca dahil edilip, priminin ödenmesi gerekiyor. Aynı şekilde, ücretsiz izin dönemlerinde de prim yatırılmıyor.

HER AY FARKLILIK GÖSTERECEK

Bu da, prime esas kazancın çalışanların bir bölümü için her ay farklılaşması anlamına geliyor. Zorunlu bireysel emeklilik kanununa göre, katkı payı için maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili kılınmış durumda. Ancak böyle bir düzenleme henüz yapılmadı. Şu anki haliyle düzenleme yürürlüğe girerse, belli bir ın üstünde alan birçok çalışanın maaşında her ay değişen bireysel emeklilik kesintisi yapılacak. Çalışanların her ay kesinti oranının değişmesi nedeniyle özellikle büyük şirketlerde sadece tek bir kişinin bu işle ilgilenmesi gerektiğine de dikkat çekiliyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Dalgalı maaş dönemi 2017'de başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz