için zehirli gaz uyarısı! Kapı ve pencereleri kapatın

'ın Musul'da yaktığı kükürtten oluşan dev duman kütlesi, bu akşam rüzgarın güneye dönmesiyle 'ye yönelecek. Yarın Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da görülecek yüksek nemle birlikte asit yağmurları yağabileceğini belirten uzmanlar, kapı ve pencerelerin kapatılmasını istedi. Peki konuyla ilgili nasıl önlem almak lazım? Gerçekten gökten başımıza asit mi yağacak?

Giriş Tarihi: 26.10.2016 16:44 Güncelleme Tarihi: 26.10.2016 16:58
Türkiye için zehirli gaz uyarısı! Kapı ve pencereleri kapatın

Meteorolojinin yeni konusu terör kaynaklı hava kirliliği... Uydudan görülen 'ın yaktığı maden ve petrol kuyularının 'ye doğru ilerlediği ve insan sağlığı için ciddi tehdit oluşturduğu öğrenildi. Bu bulutların yağış durumunda tüm canlılar için ciddi riskleri de beraberinde taşıyor. Peki bu riskler neler?

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. konuyla ilgili merak edilen soruları AHaber yayınında anlattı. Kadıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yağmurlu havanın sadece cuma günü Türkiye'nin Güneydoğusuna giriş yaptığını söyledi. Kadıoğlu açıklamasında bu bulutların beraberinde getirdiği riskleri şu şekilde ifade etti:

NE YAPMAK LAZIM?

"Bu bulutlar çok yoğun şekilde gelmiyor. Havadaki sülfür ile yağmurdaki hidrojen birleşince bölgede yağmur sülfürik asit şeklinde düşecek yeryüzüne. Bu tür yağışların sürekli yağabiliyor. Sonuçta bu bir asit yağmuru. Bitkilere, metallere, tarihi eserlere zararlar verebilir. Göllere düşerse, göllerin asit düzeyini artırır ve tabii ki solunum konusunda da problem olabiliyor. Bu günlerde açık havada spor yapılmamalı ve açık alanda çok fazla durulmamalı"

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye için zehirli gaz uyarısı! Kapı ve pencereleri kapatın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz