28 Ekim Cuma yarım gün mü? 28 Ekim Cuma

29 Ekim 'nın bir gün öncesi 28 Ekim Cuma günü 28 Ekim Cuma günü okullar tatil mi? 28 Ekim Cuma yarım gün mü çalışılacak? Yönetmelik bu konu hakkında ne diyor?

Giriş Tarihi: 27.10.2016 12:14 Güncelleme Tarihi: 28.10.2016 11:44
28 Ekim Cuma yarım gün mü? 28 Ekim Cuma okullar tatil mi?

Bu sene 29 Ekim cumartesi gününe denk geliyor. Peki yarın yani 28 Ekim cuma yarım gün mü tatil olacak, yarım gün memurları ve kamu çalışanlarını da etkileyecek mi, okullar öğleden sonra tatil mi olacak? İşte mera edilen soruların cevapları...

Bilindiği üzere bu sene 29 Ekim cumartesi gününe denk geliyor, yönetmeliğe göre 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamarı 28 Ekim saat 13.00'ten sonra başlıyor ve 1.5 gün olarak kutlanıyor. Bu nedenle yarın yani 28 Ekim cuma gününün öğleden sonra tatil olması bekleniyor.

Yönetmelik şöyle diyor;

"29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder."

28 Ekim Cuma yarım gün olması bekleniyor

Yalnız herkesin tahmin ettiği üzere ve resmi takvimlerde yer aldığı gibi 28 Ekim 2016 (Cumhuriyet Bayramı önceki gün) Cuma gününün yarım gün olması bekleniyor.

Önceki senelerde MEB tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte 28 Ekim yarım gün, 29 Ekim ise tam gün tatil ilan edilmişti. Yine aynı şekilde MEB tarafından böyle bir açıklama yapılması bekleniyor.

Cumhuriyet Bayramı Şişli'de kutlanacak

Şişli'de Cumhuriyetin 93'üncü yılı coşkuyla kutlanacak. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü öncülüğünde düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü ise 29 Ekim Cumartesi günü saat 18.00 de Atatürk Evi önünden başlayacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları her yıl olduğu gibi bu yıl da Şişlide büyük bir coşku ve şenlik havasında kutlanacak. Saat 13.00 itibariyle bayraklarla süslenen 10 metrelik Cumhuriyet tırı Şişlinin caddelerini dolaşmaya başlayacak. 10. yıl ruhu ile halkı coşturacak olan Cumhuriyet tırında perküsyon ekipleri, dansçılar ve MC yer alacak.

Yine saat 13.00 itibariyle müzik grupları Şişlinin 4 farklı noktasında sahne olarak Cumhuriyet bayramını şenliğe dönüştürecekler. (Sahneler: Abdi İpekçi Caddesi başı, Mecidiyeköy Meydan, Tayyereci Fehmi Sokak, Osmanbey Atatürk Evi Önü)

Başkent'te 29 Ekim kutlanacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı düzenleyeceği Fener Alayı Korteji ile kutlayacak. Ulus Heykeli'nden başlayacak ve 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı'na kadar ilerleyecek kortejde binlerce vatandaş, 1 kilometre uzunluğunda Türk bayrağı taşıyacak. Ellerinde fenerler ve Türk bayraklarıyla ilerleyecek kortejde büyüklere ve çocuklara on binlerce hediye dağıtılacak, özel giydirmeli oyuncak maketli araçlar geçiş yapacak, gösteri gruplarının gösterileriyle Başkent'te 29 Ekim coşkusu yaşanacak. 29 Ekim akşamı saat 18.00'da Ulus Heykel'den hareket edecek kortejde, ayrıca folklor grupları gösteri sunacak, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehter Takımı'nın konseri de gösteride yer alacak.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Ekim Cuma yarım gün mü? 28 Ekim Cuma okullar tatil mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz